Detská fakultná nemocnica v Košiciach je známa s tým, že k svojim pacientom pristupuje s láskavým a ochotným prístupom. Svoje by o tom vedeli rozprávať rodičia, ktorých ratolesti boli hospitalizované na Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny (KPAIM).
Prvý príbeh sa viaže k dcérke Veroniky a Ladislava. Začal sa písať vtedy, keď 8-ročná hrdinka Barborka mala bežné symptómy kašľa a teploty. V tom čase jej rodičia ani len netušili, že čoskoro sa premenia na boj o život ich malej princeznej.
Barborka skončila na klinike v umelom spánku, napojená na hadičky a prístroje. „Prežívali sme chvíle neistoty, strachu a obáv o jej zdravie, kedy sme každú hodinu s úzkosťou sledovali, či to naša dcérka zvládne,“ spomínajú Veronika a Ladislav.
Našťastie Barborka tento boj po 46 dňoch zvládla, a to aj vďaka odbornému a profesionálnemu prístupu zdravotníkov.
„Chceme sa poďakovať najmä prednostovi a primárovi oddelenia KPAIM, ktorí sa o Barborku starali s nesmiernou odbornosťou a pokojom, čo nám dodávalo silu a nádej ako aj lekárom a fyzioterapeutkám, ktorí sa podieľali na jej liečbe a zotavovaní,“ odkazujú vo svojej ďakovnej správe.
Okrem toho sú nesmierne vďační, že pri Barborkinom náročnom prípade neváhali a kontaktovali odborníkov z celého Slovenska. Veľká vďaka patrí aj zdravotným sestrám, ktoré sa o Barborku starali s bezprostrednou láskou a trpezlivosťou. „Veľa pre nás znamenalo, keď ste k Barborke prišli a napriek tomu, že bola stále ešte v umelom spánku, oslovili ste ju, učesali ju, aby bola pekná, púšťali jej rozprávky a rádio, aby mohla počúvať hudbu,“ spomínajú na toto ťažké obdobie.
Okrem Barborky zdravotníci z KPAIM pomohli aj dcérke rodiny Mórikovej. Na klinike bola hospitalizovaná šesť mesiacov. Ako opisujú jej rodičia, svoju profesionalitu a oddanosť ukázali v pravom slova zmysle, keďže jej nie jedenkrát zachránili život.
„Každý deň, ktorý naša dcéra strávila vo vašich rukách, bol pre nás ako rodičov obrovskou úľavou, pretože sme vedeli, že je v najlepších rukách. Vaša odbornosť, trpezlivosť a neúnavná snaha o jej záchranu nám dali nádej a vieru v to, že aj v tých najťažších chvíľach je tu ešte šanca,“ odkazujú zdravotníckemu personálu kliniky, ktorý sa podieľal na záchrane ich dcérky.
Ako uzatvárajú svoj list, v ich očiach nie sú len obyčajní lekári a obyčajné sestry, ale skutoční hrdinovia.