Lekári z Univerzitnej nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach zaviedli do praxe modernú liečbu nádorov pomocou kryoablácie. Ide o minimálne invazívnu metódu, ktorá ničí nádorové tkanivo extrémnym mrazom. Tento šetrný zákrok, ktorý nevyžaduje klasickú chirurgickú operáciu, skracuje čas zotavenia pacienta a výrazne znižuje riziko komplikácií. Vďaka tejto metóde môžete v ideálnom prípade odkráčať z nemocnice už na druhý deň.
Kryoablácia funguje na princípe hlbokého mrazenia tkaniva pomocou argónu, ktorý v kryoablačnej ihle vytvára chlad až do mínus 140 stupňov Celzia. Tieto ihly sa pod CT kontrolou zavádzajú priamo do nádoru, kde vytvoria takzvanú ľadovú guľu, ktorá nádor obklopí, zmrazí a spôsobí jeho odumretie. Výhodou je, že zdravé tkanivo zostáva z veľkej časti zachované, čo znižuje negatívny dopad na funkciu postihnutého orgánu.
Prvú kryoabláciu v Košiciach úspešne vykonal doktor Viliam Weis na dvojcentimetrovom nádore obličky. Zákrok prebehol v lokálnej anestézii, čo pacientovi urýchlilo jeho rekonvalescenciu a návrat domov. Podľa prednostu Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód Piotra Pedowského ide o bezpečnú a efektívnu metódu s veľkým potenciálom, ktorá si však vyžaduje špičkové prístrojové vybavenie a skúsený tím.
Metóda je vhodná najmä pre malé do veľkosti zhruba 4 centimetrov, ako napríklad nádory obličiek, pľúc, nadobličiek, prostaty, mäkkých tkanív či kostí. Kryoblácia môžu byť použitá samostatne alebo ako doplnok k chemoterapii či rádioterapii.
Zavedením tejto technológie sa UNLP zaradila medzi špičkové pracoviská na Slovensku, ktoré poskytujú personalizovanú liečbu onkologickým pacientom. Vďaka tomu už obyvatelia východného Slovenska nemusia cestovať do Bratislavy, ktoré bolo doposiaľ jediným pracoviskom, kde sa táto špeciálna liečba realizovala, ale ju môžu absolvovať priamo v Košiciach.