Na prvý pohľad možno nevinne pôsobiaci kúsok chleba či zvyšky jedla pohodené v tráve medzi panelákmi sa stali bežným javom na mnohých sídliskách. Viacerí ľudia si myslia, že takýmto spôsobom nakŕmia vtáky alebo zvieratá, prípadne sa zbavia odpadu bez výčitiek, že ho vyhodili priamo do koša.
Pravda je však úplne iná. Vyhadzovanie nedojedených potravín do trávy nielenže znečisťuje verejné priestory, ale môže spôsobiť aj vážne ekologické, hygienické a spoločenské problémy. Okrem toho, ľudia si neuvedomujú, že napríklad také pečivo je pre divoké zvieratá a vtáky nevhodné a môže im poškodiť trávenie, spôsobiť choroby a do okolia obydlí prilákať škodcov.
Na košickom sídlisku Ťahanovce sa s takými prípadmi stretávajú susedia čoraz častejšie, jednému Ťahanovčanovi už pomyselný pohár trpezlivosti pretiekol a rozhodol sa to ukázať aj ďalším obyvateľom sídliska. „Napísal by som, že milí susedia, ale toto, čo tu predvádzajú poniektorí na Sofijskej 7/6 je extrém. Každý deň z okna vyhodený chlieb, cestoviny, kyslé uhorky, zelenina, dokonca už sa našiel aj príbor. Uvedomte sa, lebo toto už nie je normálne. Na Rómov by ste nadávali, že ako existujú na Luníku 9 a toto isté robíte vy, hanba vám,“ napísal v príspevku na sociálnej sieti nahnevaný Košičan.
Pod príspevkom sa susedia pustili do diskusie. Mnohí nerozumejú takému konaniu. Susedia sa zhodujú v názore, že až keď nebude mať človek na chlieb pochopí, ako ťažko sa naň robí v týchto časoch. Takéto spôsoby boli úplne bežné v minulosti na dedinách, kde staršia generácia bežne na dvor vykladala zvyšky pre psy, sliepky či iné hospodárske zvieratá. Tento zvyk si však ľudia preniesli aj do mesta.
„Presne na Sofijskej 6 -10 je najväčší problém s výskytom potkanov. Už sa tomu ani nečudujem,“ uvádza v diskusii Jaroslav. „Tým ľuďom už fakt načisto hrabe? Neuvedomujú si, že aj oni budú mať problém, keď sa potkany rozmnožia? My na Čínskej máme tiež takých. Všade čisto a do záhradky hádže bordel a na zábradlie v chodbe leje pomyje, fuj, hnus,“ podelila sa aj Monika, ktorá býva o niekoľko ulíc vyššie.
Mesto Košice aktuálne realizuje deratizáciu, ktorú nariadil Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach. „Tú je potrebné zrealizovať v období do 15. mája na území všetkých košických okresov,“ uvádza na webe Sídlisko Ťahanovce.
Regionálny úrad sformuloval aj odporúčania pre fyzické osoby, ktoré takisto môžu vykonať deratizáciu, a to hlavne v pivničných priestoroch domov nachádzajúcich sa v blízkosti lokalít, kde sa realizuje chod hospodárskych zvierat, prípadne ak zaznamenali v týchto priestoroch výskyt hlodavcov, tie však musia vopred vypratať, zbaviť odpadu a nečistôt, keďže znečistené prostredie je ideálnym miestom pre týchto škodcov. Deratizáciu môžu vykonať svojpomocne biocídnymi prostriedkami dostupnými v maloobchodných prevádzkach.