Za veľkonočný nákup zaplatíme viac ako po minulé roky, slovenské rodiny musia siahnuť hlbšie do vrecka


Veľká noc opäť zaťaží peňaženky. Rodiny minú aj vyše 300 eur

Foto: Za veľkonočný nákup zaplatíme viac ako po minulé roky, slovenské rodiny musia siahnuť hlbšie do vrecka
Foto: Ilustračné. Zdroj: canva.com

Veľká noc, ktorá pre mnohých symbolizuje príchod jari a čas strávený s rodinou, bude aj tento rok citeľne drahšia. Slovenské domácnosti musia počítať s tým, že sviatočné nákupy ich vyjdú aj na vyše 330 eur, čo je približne o 10 percent viac než vlani. Oproti roku 2019 dokonca ide o nárast o 64 percent.

Podľa finančných analytikov zo spoločnosti Partners ide najmä o vyššie ceny základných potravín, dekorácií, výslužiek a nákladov spojených s cestovaním a upratovaním. 

Vajíčka, maslo aj údeniny sú drahšie

Zdraženie zasiahlo takmer všetko, čo k Veľkej noci patrí. Vajíčka, maslo, čokoláda, suroviny na pečenie, klobásy aj údeniny sú drahšie než pred rokom. Nárast cien sa týka aj čokoládových zajačikov či veľkonočných dekorácií, hoci v miernejšej miere.

Sviatočný nákup môže výrazne ovplyvniť aj tradícia výslužiek. Mnohé rodiny už deťom nedávajú len sladkosti, ale aj peniaze ako malé vreckové, čo konečnú sumu ešte zvyšuje.

Čoraz viac peňazí ide aj na servítky, stužky, kraslice či tematické ozdoby. Okrem toho sa veľa domácností púšťa do jarného upratovania, ktoré znamená ďalšie výdavky na čistiace prostriedky, nové doplnky alebo drobné opravy. K tomu sa často pridávajú aj náklady na cestovanie za rodinou – autom či vlakom.

Prečo je to tento rok ešte náročnejšie?

Veľká noc tento rok prichádza krátko po výplatnom termíne, no zároveň v období, kedy mnohí čerpajú dovolenky, prichádzajú o nadčasy alebo bojujú s jarnými ochoreniami. To všetko môže dočasne znížiť príjem rodín.

Slováci zároveň potvrdzujú, že plytvajú potravinami a vyhodia až tretinu z nich. To znamená, že vyhadzujú aj jednu tretinu peňazí,“ upozorňuje finančná odborníčka Monika Dudášová.

Ako sa nenechať prevalcovať výdavkami?

  • Plánujte si rozpočet – stanovte si sumu, ktorú môžete minúť, a neprekročte ju. 
  • Spíšte si zoznam – nakupujte len to, čo skutočne potrebujete a skonzumujete.
  • Porovnávajte ceny – a vyhnite sa impulzívnym nákupom na poslednú chvíľu. 
  • Neplytvajte potravinami – vyhadzovanie je vyhadzovanie peňazí. 
  • Neberte si pôžičku kvôli sviatkom – radšej škrtajte zo zoznamu, než by ste mali zadlžiť rozpočet. 

Dudášová zároveň pripomína, že Veľká noc je sviatok, ktorý sa opakuje každý rok, a preto má zmysel ho zaradiť medzi očakávané výdavky. Ideálne je, ak si každý mesiac odložíte 10 percent z výplaty, a vytvoríte si tak finančnú rezervu vo výške šiestich mesačných príjmov. V prípade, že z nej počas sviatkov čerpáte, je dôležité ju po Veľkej noci opäť doplniť.



Najnovšie v Košickom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia