S krádežami v Košiciach sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Zlodeji používajú rôzne taktiky ako zistiť, či sú majitelia doma alebo nie. Najčastejšie krádeže sa odohrajú za niekoľko minút a stačí, že si odbehnete len na malý nákup do potravín. Pred niekoľkými dňami sme informovali, že v metropole východu najnovšie skúšajú zlodeji kľučky vchodových dverí. Jedna Košičanka sa však rozhodla varovať ostatných pred vlastnými susedmi. Ako sa hovorí, rodinu ani susedov si nevyberáme, avšak obozretnosti nikdy nie je dosť.
„Dobrý deň, tento post berte ako určité varovanie k obozretnosti. Ľudia, chcem poukázať na to, aby ste si všímali aj vlastných susedov. Má to svoje opodstatnenie. Pred časom sme neboli doma štyri dni a kompletne nám vybielili byt, vzali úplne všetko, čo bolo cenné. Mne v tej chvíli a zúfalstva ani nenapadlo, že aj napriek tomu, že polícia brala z bytu stopy, tak sa absolútne nepýtali susedov ani nikoho iného, či niečo nevideli, prípadne nepočuli. Byt bol takto otvorený celé štyri dni, kým sme sa nevrátili domov a pri príchode na nás čakala táto šoková terapia. Okolo kompletne vybieleného bytu chodilo desať osôb. Dospelí ľudia hrali 4 dni teátro, že nič nevideli ani nepočuli. Na margo celej veci uvediem, že žiaden konflikt sme s nimi nikdy nemali, ale toto je už za čiarou ľudskosti,“ podelila sa s nepríjemnou skúsenosťou Košičanka na sociálnej sieti.
Mnohí Košičania sa rozhodli zareagovať na túto situáciu. „Áno, jasné, to je taká klasika, keď sa k niečomu treba postaviť alebo pomôcť, všetci sú hluchí a slepí, zažili sme si...len my sme počuli a každý sa tváril, že nič, len aby náhodou niekto nemal problém. Žijeme dobu bez empatie, kde si vedia susedia medzi sebou jedine tak šepkať o vás svoje a ohovárať, ale to je asi tak všetko,“ uvádza svoj pohľad na vec Veronika.
Niekoľko ľudí sa zhodlo, že toto je skutočne silná káva, ako sa títo susedia zachovali. Namiesto pomoci, strčili hlavy do piesku ako pštrosi. „Mňa by veľmi museli držať na uzde, aby som si to s takýmito susedmi neporiešil po svojom. Čo je to s tými ľuďmi? Choré,“ hnevá sa Košičan. Ďalší obyvateľ metropoly východu podotkol, že nevšímavosť mladšej generácie k iným je bežná všade, či na ulici, v obchode alebo v paneláku.
Jana sa poďakovala za varovanie a súhlasí so susedmi, že mladí nechcú vidieť, nezaujímajú sa o svoje okolie a často ani nechcú, aby ste sa zaujímali o nich. „Mám skúsenosť z minulosti, že je to len dovtedy, kým sa im niečo nestane. Potom plačú, čudujú sa a vyčítajú, že ste nič nevideli a nevšimli si. Na vidieku to bolo kedysi lepšie. Chodiť však okolo otvorených dverí taký dlhý čas je fakt veľmi divné. Ani by som sa nedivila, keby práve oni dali tip, alebo v tom mali nejako prsty,“ podelila sa s názorom obyvateľka Košíc.
Rodine mladej Martiny za posledné obdobie vykradli už dvakrát rodinný dom. „Z jednej strany susedia, z druhej strany susedia, domy skoro vedľa seba a nikto nič nepočul ani nevidel. Úplne vylomené dvere, čiže to musel byť poriadny hluk,“ konštatuje mladá žena.
Podľa odporúčaní Ministerstva vnútra Slovenskej republiky je v prípade podozrenia na vlámanie dôležité nevstupovať do vykradnutého bytu, čiže ak ste si všimli pri vstupe do bytu akékoľvek známky vlámania, či je páchateľ na mieste činu alebo nie, nevstupujte do bytu, aby ste nezničili stopy páchateľa.
Ministerstvo vnútra v každom prípade odporúča okamžite kontaktovať políciu prostredníctvom tiesňovej linky 158 alebo 112. A ak máte kontakt na majiteľa bytu, zavolajte mu a informujte ho o situácii.
Majiteľom bytov a domov odporúča, aby pred odchodom na dlhší čas nezdieľali tieto informácie na sociálnych sieťach.