Dalmatínec na Ťahanovciach pohrýzol iného psa. Aký majiteľ, taký pes, píšu susedia. Čo robiť v prípade útoku?


V Košiciach zaútočil na malého psa dalmatínec, majitelia majú strach

Foto: Dalmatínec na Ťahanovciach pohrýzol iného psa. Aký majiteľ, taký pes, píšu susedia. Čo robiť v prípade útoku?
Foto: pexels

V košickej mestskej časti Sídlisko Ťahanovce počas večernej prechádzky so psom zažil mladý obyvateľ  traumatizujúci zážitok. Počas prechádzky po sídlisku jeho štvornohého kamaráta napadol veľký dalmatínec, ktorý sa pohyboval na voľno bez vôdzky. S touto skúsenosťou sa jeho otec rozhodol ísť medzi susedov, ktorí sledujú skupinu na sociálnej sieti.

Poprosím pani v okolí Helsinskej so psom (dalmatínec), ak si neviete vychovať psa, tak ho nepúšťajte na voľno. Ešte raz kusne môjho psa bez príčiny, ja vám ho rýchlo prevychovám. Jedno šťastie, že som tam nebol ja osobne, ale môj syn,“ opisuje v príspevku nahnevaný majiteľ psa.

Majiteľ údajne nosí pri sebe peprák a strieka ho iným psom do očí

Diskusia pod príspevkom na seba nenechala dlho čakať a susedia sa k téme začali vyjadrovať. Barbora je toho názoru, že tak ako šofér alebo držiteľ zbrani má robiť skúšky, aj majitelia psov by sa mali podrobiť  skúškam zdatnosti a hlavne slušnosti. „Niekedy by to bolo vhodné aj pre blaho toho zvieraťa - často vidím, ako ich ťahajú za sebou a vôbec neberú ohľad ani na potreby zvieraťa, nie to ešte na okoloidúcich ľudí! Aj v demokracii majú byť pravidlá slušnosti a ani sloboda človeka neznamená, že môže robiť, čo sa mu len zachce!,“ opisuje Košičanka.

Ak sú to tí, s tým nevychovaným dalmatíncom, tak jeho skvelý majiteľ si nosí so sebou aj nejaký sprej, ktorý strieka do tvare iných psov, keď sa k nim priblížia… a chudák potom kýcha, soplí a nevidí, tak usudzujem, že ide asi o peprák. Takže, aký majiteľ, taký pes,“ pridáva sa do diskusie Ťahanovčanka, ktorá mala s touto dvojicou vlastnú skúsenosť.

S podobnou situáciou sa stretli prednedávnom aj Jazerčania. Majiteľ veľkého rotvajlera zásadne psa venčil bez vôdzky a podľa slov iných psíčkarov ho ešte aj posielal útočiť na iných psíkov. Jedna z majiteliek to však začala riešiť, pretože rotvajler napadol jej drobnú fenku jazvečíka, ktorá bola na prechádzke a pes len dobehol z diaľky a ublížil jej. 


Pes by nemal byť pustený, či už je vychovaný alebo nie, odkazuje suseda

Ďalšia psíčkarka zo sídliska opisuje, že toto nie je jediný problémový psík. Mladá žena je majiteľkou väčšieho psa a stretáva sa so situáciami, keď ide pán s dvoma väčšími psami bez vôdzky a skáču do cudzích psov. „Môj pes nikomu nič nerobí a ani na nikoho nešteká. Zbožňujem, keď idú oproti iné psy, hlavne tie mini, a štekajú ako nenormálne. Preto by nebolo úplne od veci, aby aj týchto psov majitelia aspoň ohriakli, nech sú ticho,“ pridáva svoj pohľad Viktória. Sused má na vec iný pohľad a tvrdí, že tie menšie psy brešú preto, aby na seba upozornili. „Je jasné, že majú strach z väčších…je to proste pud..a slušne vychované väčšie psy na nich nereagujú.. aspoň tak by to malo fungovať, samozrejme, ak majitelia kašlú na výchovu, tak tam nie je o čom diskutovať a celkovo pes za to nemôže, ale majiteľ ako ho vychováva,“ doplnil Ťahanovčan.


Mnohí so susedom súhlasia a zdieľajú názor, že žiaden psík nemôže za to, akého má pána. Lucia dodáva, že práve majitelia si vyberajú štvornohého spoločníka, preto je dôležité, aby ľudia dbali na správnu výchovu. „Psík nemá byť pustený a je jedno, či je vychovaný alebo nie, na to sú venčoviská,“ skonštatovala na záver suseda.

Čo robiť v prípade, že vás počas venčenia napadne iný pes? 

Existujú znaky agresie, ktoré psy prejavia ešte predtým, než niekoho napadnú. Zbystrite pozornosť pri vrčaní, vycerených zuboch, hlasnom štekote, nahrbenom tele a naježenej srsti. Každý psí útok môže viesť k poraneniu obete, v tých horších prípadoch aj k smrti napadnutého psa. „Aby sa takéto stavy vôbec neodohrávali, je na majiteľoch psov, aby dodržiavali opatrenia a ak sa už situácia vymkne kontrole, mali by zachovať pokoj, nekričať a začať racionálne konať,“ uvádza portál vaschovatel.sk.

Odborníci ponúkajú aj niekoľko rád, ktoré vám v prípade útoku môžu pomôcť. Prvým tipom je vôdzka. Ak na nej máte psa, práve ona pomáha udržať psa, ktorý je napadnutý v neurčitej polohe. Vy si ho tak môžete pritiahnuť k sebe a zdvihnúť aj do vzduchu, aby ho útočiaci pes nemohol už ďalej napádať. „Pokiaľ si myslíte, že bude v danej situácii lepšie napadnutého psa z vôdzky uvoľniť, odopnite ho, pes tak dostane šancu utiecť alebo sa začať brániť,“ radia odborníci. Ďalšia vec, ktorá môže majiteľovi v takej situácii pomôcť, je píšťalka. Psy počujú frekvenciou vyššieho rozsahu ako ľudia. Ak je váš pes napadnutý a vy máte po ruke vysokofrekvenčnú píšťalku, je veľká šanca, že útok úspešne zastavíte alebo prerušíte práve zapískaním na píšťalku. Ak vidíte, že je to možné, zasiahnite fyzickou silou útočiaceho psa, najmä ak vidíte, že je váš miláčik na pokraji síl.

Hneď po skončení útoku by ste mali vziať svojho psíka k veterinárovi, aby ho dôsledne vyšetril. Niektoré druhy poranení nemusia byť navonok viditeľné, najmä vnútorné poranenia orgánov, tkanív alebo aj vnútorné krvácanie. Nezabudnite sa spojiť s majiteľom útočiaceho psa, aby vám potvrdil, že k útoku od jeho psa došlo a doložil aj povinné očkovania, hlavne tie proti besnote.





Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Košickom kraji