Obyvateľka Spišskej Novej Vsi sa do práce vybrala s teplotou, avšak po službe nútená navštíviť pohotovosť vo svojom meste a to, s čím sa tam stretla, nečakala. „Aj napriek liekom mi stúpala teplota stále vyššie a vyššie. Samozrejme, že som nestihla svojho lekára, ktorého mám v Levoči, tak som sa rozhodla navštíviť počas ordinačných hodín pohotovosť v Spišskej Novej Vsi na Mieri. Po príchode som ostala zaskočená zamknutými dverami a na dverách visel oznam, v ktorom písali, aby pacienti zavolali na uvedené telefónne číslo, tak som zavolala,“ opisuje svoju situáciu Spišiačka na sociálnej sieti.
Telefón pacientke zdvihla podľa jej slov sestrička, ktorá ordinovala a žena jej opísala zdravotný stav. Okrem vysokých horúčok nad 39 ju aj bolelo hrdlo tak, že nemohla nič piť a ani jesť. „Človek vyčerpaný od teplôt, ale aj od hladu…Sestrička v telefóne začala po mne vrieskať, že prečo som nebola u svojho obvodného lekára, tak som jej to vysvetlila. Následne sa pýtala na to, čo mám doma. Logicky, lieky na teplotu, nejaké cmúľacie tabletky a Dorithricin. Toto som asi ani nemala povedať, lebo vtedy začala po mne kričať ešte viac, že ja mám doma toto a ešte chodím tam? Čo si to dovoľujem a čo si myslím, že oni tam so mnou urobia? Čo vlastne od nich očakávam? Mám ísť domov! Na to som zložila telefón,“ pokračuje znechutená pacientka, ktorá dodáva, že zdravotná sestra bola v práci, za ktorú je platená a odbila ju ako malé dieťa a ani len nevyšla pred dvere ordinácie.
Pacientka odišla domov a noc bola pre ňu ešte horšia. Nič nezaberalo a ráno sa vybrala ku svojmu lekárovi do Levoče, ktorý pri pohľade do hrdla až odskočil s výrokom „hnisavá angína“, predpísal antibiotiká a okamžite poslal domov. „Keď som mu vysvetlila, čo bolo na pohotovosti, povedal, že mali ma zobrať, pozrieť do hrdla a antibiotiká by som mala hneď a netŕpla ďalšiu noc vo vysokých horúčkach, kŕčoch a zimnici. Dnes som sa však dozvedela, že nie som jediný prípad a že takéto niečo sa tam nestalo po prvýkrát,“ upozornila na záver autorka príspevku.
S podobnou skúsenosťou odišiel z tejto pohotovosti aj manžel ďalšej obyvateľky. „Presne tak isto reagovala. Nahnevaná, že si vôbec dovolil prísť. Manžel jej aj povedal, že si vyprosí taký tón. Hrozné, “ pridáva do diskusie Jana. K nespokojným pacientom sa pridáva aj Kvetoslava. „Aj mne sa to stalo. Darmo som povedala, že som na pohotovosti prvýkrát za 66 rokov. Nechápem, ale asi platí 65+ už nič neznamenáš. Je to veľmi smutné.“
Ďalšou pacientkou s rovnakou skúsenosťou je aj pani Anna. „Áno. Je to tak. Uzamknuté dvere, telefón, ešte ani nedopoviete, už dostanete poriadne vyžrať, že ste vôbec prišli. A viete, čo? Oni si to dovolia, pretože vedia, že sa im nič nestane, lebo pohotovostné služby odmietajú lekári, a sestričky robiť,“ podelila sa so susedmi staršia pani, ktorá dúfa, že to bude niekto riešiť.
Počas vianočných sviatkov človek nenavštívi lekára v ordinácii, preto sú k dispozícii pohotovostné ambulancie. Mladá Simona ju bola nútená navštíviť dva alebo tri roky dozadu. „Pohotovosť v Spišskej Novej Vsi je otras. Na Vianoce som so zápalom močového mechúra stála v zime pred dverami von, lebo si nás púšťali po jednom do vnútra, aj to len v prípade, že sme museli mať negatívny antigénový test na COVID. A prístup od ich strany vo vnútri bol na zaplakanie.“
Eva si myslí, že jediné efektívne riešenie je sťažovať sa všade, kde by s tým niečo mohli urobiť. „Veď to nie je normálne…aj čakáreň má byť otvorená, to, že tam príde celá skupina neprispôsobivých občanov s jedným, to je ich problém. Preto musí chorý človek v zime čakať vonku?“
Aj to môže byť dôvod, prečo každý obchádza pohotovosť a aj urgentný príjem v Spišskej Novej Vsi a radšej chodí do iných okolitých miest. „Vedela by som rozprávať o zážitkoch z pohotovosti a urgentu… je to na zaplakanie a vedenie mesta s tým nerobí nič.. môžu sa hanbiť.. Už len mestu by malo záležať na dobrom mene a fungovaní.. Samozrejme, česť výnimkám,“ podelila sa so svojimi myšlienkami Monika.
Ľudmila potvrdzuje slová susedy. „Ja tiež patrím pod Spišskú Novú Ves, ale do nemocnice výhradne chodím do Levoče. Tam sú lekári na špičkovej úrovni a personál veľmi prívetivý. Ďakujem im za to,“ doplnila na záver obyvateľka Spišskej Novej Vsi.
V prípade sme oslovili aj vedenie mesta Spišská Nová Ves. Mesto sa vyjadrilo, že nie je vecne príslušným orgánom na vybavenie takého typu podania. V tejto veci odporučili kontaktovať Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, ktoré vydalo povolenie poskytovateľovi Ambulantná služba pre dospelých Šafárikovo námestie a vykonáva u neho dozor. Odpoveďou ministerstva bolo, že ohľadom tejto veci sa máme obrátiť na mesto Spišská Nová Ves. Zodpovednosť za túto vec tak zatiaľ neprevzal nikto.