V súťaži CanSat študenti stredných škôl majú za úlohu vyrobiť satelit, ktorý je veľký približne ako plechovka. Študenti musia prísť na to, ako do tejto veľkosti uložia napájanie, senzory aj komunikačný systém. Počas finále sú satelity vynesené do výšky približne 1 kilometer dronom alebo balónom, kedy nastáva hlavná misia satelitu. Tou je vykonať vedecký experiment alebo demonštráciu technológie, bezpečne pristáť a analyzovať zozbierané údaje.
Každý zúčastnený tím CanSat musí splniť dve misie. Primárna misia má za cieľ vysielať a zbierať údaje o teplote a tlaku vzduchu aspoň raz za sekundu prostredníctvom rádiovej komunikácie. „Sekundárna misia je otvorená fantázii študentov. Sekundárnou misiou môže byť systém autonómneho pristávania, analýza Zemskej atmosféry, vývoj rovera, ktorý sa zmestí do CanSatu, alebo čokoľvek iné, čo vám napadne,“ opisuje Slovak Space Office na webe.
Každý tím tvorí od troch do šiestich členov a spolupracujú v ňom študenti vo veku 14 – 19 rokov. S konštruovaním im môže pomáhať vyučujúci alebo mentor. V polovici februára sa v Košiciach konal aj workshop, ktorý bol venovaný práve tejto súťaži. Za východné Slovensko je jedným z dvoch lokálnych koordinátorov Letecká fakulta TUKE, ktorej dlhodobá história vzdelávania a prípravy odborníkov v leteckých a v súčasnosti aj kozmických odboroch zaručuje vysoko kvalitné poradenstvo a mentoring.
„V rámci workshopu získali súťažiace tímy v odborných prednáškach a debatách potrebné znalosti, ktoré im dopomôžu k úspechu. Okrem zaujímavých prednášok Leteckej fakulty sa účastníci potešili aj prednáškam Slovenského modelárskeho zväzu. Veľký úspech zožala prednáška zástupcu tímu HARTS, ktorý mladé talenty správne motivoval a ukázal im, ako môžu uplatniť svoj potenciál vo vesmírnom sektore,“ uvádza Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach.
Semifinále súťaže pre východné Slovensko sa uskutočnilo v stredu 25. marca na letisku v Bidovciach. Jednotlivé satelity sa vynášali do výšky približne 1 kilometra pomocou rakiet, skonštruovaných v spolupráci Leteckej fakulty TUKE so Slovenským modelárskym zväzom.
Víťazstvo si napokon odniesol tím Artemis zo Strednej odbornej školy technickej v Rožňave. Členovia merali, ako sa mení kvalita ovzdušia s nadmorskou výškou s presnou lokalizáciou satelitu po návrate na zem a viackanálovým prenosom informácií. Striebornú priečku obsadil tím zo Spojenej školy Ľudmily Podjavorinskej v Prešove, ktorý využil termovíziu na monitorovanie ložísk lesných požiarov a ich šírenie.
Tretie miesto si vybojovali študenti zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Košiciach. Tento tím meral prítomnosť rádioaktívnych izotopov vo vzdušnej mase v závislosti od výšky nad zemou.
Víťazné tímy postupujú do celoslovenského finále, kde zabojujú o tie najlepšie umiestnenia.