VIDEO: Nočná mora v paneláku na KVP. Majiteľka má v byte skládku, susedia sú zúfalí, obťažuje ich smrad aj šváby


Spravodajstvo Košice - Sídlisko KVP

Foto: VIDEO: Nočná mora v paneláku na KVP. Majiteľka má v byte skládku, susedia sú zúfalí, obťažuje ich smrad aj šváby
Foto: Facebook/Nekŕmte nás odpadom

Na jednom z košických sídlisk sa susedia ocitli v bezvýchodiskovej situácii. Jeden z ich susedných bytov je totiž plný nahromadeného odpadu. Ak by ste vošli dnu, hneď by vás ovalil nepríjemný zápach a ledva by ste sa tu vedeli hýbať.

Na každom kroku by ste totiž našli kopu krabíc, časopisov, šanónov, oblečenia a ďalších rôznorodých vecí. Po novom sa v susedných bytoch objavili aj šváby, obyvatelia bytového domu majú obavy, či sa čoskoro neobjavia aj potkany. Problém s neporiadnou susedkou zdieľala Košičanka cez stránku Nekŕmte nás odpadom, kde zaslala aj video zo spomínaného bytu. Z toho neporiadku vám naskočí husia koža.


„Už fakt neviem, čo robiť. Žijeme s manželom už roky na KVP v Košiciach. Naša suseda je, ako to povedať slušne, proste čudáčka. Ľudia vo vchode ju moc radi nemajú. Žije si sama pre seba, svojich troch psov a dve mačky. Keďže býva vedľa mňa, snažila som sa s ňou nadviazať kontakt. Dodnes som vlastne jediná, koho na chodbe odzdrav. Postupne som zistila, že jej problém je oveľa väčší. Už roky trpí chorobným zhromažďovaním vecí. Pred pár rokmi ma ešte do bytu pustila (odtiaľ je video) a už vtedy bol jej byt zahádzaný vecami. Dnes je stav oveľa horší, nakoľko už ani nevie otvoriť vchodové dvere a do bytu sa pretláča štrbinkou,“ napísala zúfalá majiteľka susedného bytu. Ako sama dodala, svojej susede chcela pomôcť s vyprataním bytu, no jej iniciatíva ostala bez povšimnutia.

Keď sa veci začali objavovať aj na spoločnej chodbe, zasiahla správcovská spoločnosť a odstránila ich na jej náklady. Do bytu jej však nikto bez súhlasu vstúpiť nemôže, a tak nahromadený odpad naďalej zostáva na svojom mieste. Majitelia susedných bytov sa obrátili aj na políciu, tá s tým vraj nemohla nič urobiť.

Môže ísť o psychický problém

Ponúkla som jej, že jej pomôžem veci vytriediť. Ona odmietla. Uvedomuje si síce, že má problém, ale stále sa vyhovára. Stále plánuje, kedy sa do toho pustí. Inokedy tvrdí, že na niečo čaká (musím sa doliečiť, keď bude teplejšie, keď mi schvália úver na prenájom garáže…). Je jasné, že u nej prevláda neschopnosť a neochota zbaviť sa nepotrebných vecí,“ vysvetlila ďalej. Svojej susede tiež citlivo navrhla, že jej pomôže nájsť odbornú pomoc, akúkoľvek pomocnú ruku však odmietla.

Správanie neporiadkumilovnej susedy naznačuje, že by mohlo ísť o psychickú poruchu, respektíve obsesívne zhromažďovanie vecí či tomu podobné poruchy (napríklad Diogenov syndróm). Pre ľudí s týmto psychickým stavom je charakteristické hromadenie vecí bez ohľadu na ich skutočnú hodnotu, potreba chrániť tieto veci, neustále zväčšovať ich množstvo a je s tým spojený aj citový vzťah k týmto veciam a strach z ich zbavovania.

„To je choroba, ona to nevidí ako neporiadok, kopu vecí, ona vidí vo všetkom využitie a potrebnosť a nedokáže sa toho vzdať. Potrebuje pomoc odborníka,“ odporúča Tatiana. „Ona nemá žiadnu rodinu? Deti? Viem, čo to je. Zažila som doma. Bojím sa, že aj ja taká budem, keď zostarnem. Je to psychická porucha, kedy si človek vytvorí vzťah k veciam. Je ťažké prísť na počiatočnú príčinu. Môže to byť smrť blízkej osoby, nedostatok peňazí...“ pridala sa Katarína.

   

Tiež som riešila podobný problém s mojou 86-ročnou matkou. Tiež začala hromadiť veci, najviac krabice, že pre mačičky a rohlíky na strúhanku. Mačky má dve, obe majú svoje WC a strúhanku nikdy neurobila. Prestala byť schopná zvládať upratovanie, a tak sa aj v jej byte objavili neželaní podnájomcovia. Mamu mám teraz u seba a byt prechádza pod kontrolou netere celkovou rekonštrukciou. Stalo sa to preto, že moja matka si nechcela priznať, že robí niečo zlé,“ podelila sa o svoju skúsenosť Irena.

Čo robiť s neporiadnym susedom?

S otázkami ohľadom tohto problému sme sa obrátili aj na košickú políciu. Keďže nie je známa presná lokalita, kde sa byt nachádza, polícia nevedela poskytnúť bližšie informácie. „Všeobecne však možno odporučiť, aby dotyčný (sused), respektíve správca bytového domu, prišiel uvedené konanie oznámiť na útvar Policajného zboru. Uvedený skutok by bolo možné kvalifikovať ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Vhodné by bolo obrátiť sa cestou správcu bytového domu aj na Regionálny úrad verejného zdravotníctva, odbor hygieny, aby situáciu preveril v rámci svojich kompetencií,“ poradila hovorkyňa krajskej polície Lenka Ivanová.

RÚVZ v Košiciach sme kontaktovali aj my, ten nám však uviedol, že uvedená problematika nespadá do ich kompetencie.

V komentárovej sekcii pod videom sa objavilo aj odporúčanie od osoby, ktorá už podobnú situáciu riešila v minulosti, odkázala aj na reláciu Občan za dverami. Mali sme podobný problém so susedou a museli sme to riešiť nakoniec súdnou cestou. Predtým však je potreba vyčerpať všetky možnosti – správca bytu, mestská polícia, mesto, hygiena, sloboda zvierat, listová výzva susede…,“ uviedla s tým, že išlo o beh na dlhé trate.

Napokon sa obrátili na súd, ktorý rozhodol o tom, že vlastník bytu musel strpieť vstup iných osôb do svojho bytu. „Šikovný advokát už bude vedieť, čo s týmito informáciami. Bohužiaľ, ľudia si to budú musieť sami riešiť, nikto im nepomôže, ale nech začnú čím skôr. Držím im palce,“ dodala.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Košickom kraji