O niekoľko dní to bude rok, čo partiu sympatických členov Miestnej občianskej a preventívnej služby môžete stretnúť v mestskej časti Košice – Juh. Nikolas, Ľudovít, Richard a Peter už majú za sebou mnoho skúseností, vtipných, ale aj náročných situácií v teréne.
Podľa slov starostky títo odvážni muži poznajú každý kút našej mestskej časti. „Ráno sledujú a sprevádzajú rómske deti do škôl a neustále ich napomínajú, aby neprechádzali cez koľajisko a neohrozovali tak svoje životy aj životy ľudí vo vlaku,“ uvádza Juh. V tejto veci požiadali o súčinnosť aj železničnú políciu, ktorá im pomohla s nasadením hliadok.
V predošlých dňoch prebehlo očkovanie psov v osadách. Občania v osade Jarmočná sa učia udržiavať poriadok a sami si upratujú, vyhadzujú odpad do vriec a nosia do kontajnerov. Miestna občianska a preventívna služba dohliada na to, aby ten odpad skončil v správnych nádobách.
Väčší problém je podľa mestskej časti s osadou pri Košickej futbalovej aréne. „Tam sa odpad stále hromadí, je to vidno aj na fotografiách, ktoré sú zhotovené v týchto dňoch. Aj toto je výzva pre všetkých, aby sme na takéto skutočnosti upozorňovali a oslovili vlastníkov pozemku, aby vybavili nápravu,“ opisuje situáciu vedenie mestskej časti.
Členovia Miestnej občianskej a preventívnej služby denne ľudí upozorňujú na vysypané odpadky v tráve, neporiadok pri kontajneroch, sprevádzajú terénnych pracovníkov do osád, spolupracujú s komunitným centrom a idú príkladom rómskym občanom, že keď sa chce, všetko sa dá. Mestská časť si váži to, že títo odhodlaní muži sú skvelý tím, ktorý pomáha a chráni občanov.
Každý člen takejto služby musí mať ukončené minimálne základné vzdelanie, mať viac ako 18 rokov, byť v dobrej fyzickej kondícii a ovládať jazyk cieľovej skupiny, napríklad rómsky alebo maďarský. Taktiež musí byť spôsobilý na právne úkony v plnom rozsahu, mal by byť prirodzenou autoritou u ostatných obyvateľov marginalizovanej komunity a dôležité je, aby to bola osoba s morálnymi zásadami.
„Potenciálny zamestnanec nesmie byť právoplatne odsúdený za trestný čin,“ uvádza Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny. Projekt je realizovaný vďaka podpore Európskeho sociálneho fondu plus v rámci Programu Slovensko.