Vedenie mesto Košice v spolupráci s Filozofickou fakultou UPJŠ v Košiciach chystá prieskum duševnej pohody žiakov a učiteľov na svojich základných školách. Anonymný výskum prebehne na sedemnástich základných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta v apríli a máji tohto roka. Zúčastní sa ho minimálne 34 tried šiestakov a ôsmakov z vybraných košických škôl, uvádza mesto na svojej stránke.
Počas vypĺňania testu žiakmi nebudú prítomní ich učitelia, ale zástupcovia Filozofickej fakulty UPJŠ, ktorí im budú môcť zodpovedať na prípadné otázky. Do prieskumu sa anonymne zapoja aj učitelia danej školy. Ich anonymizované odpovede v elektronickej forme budú zaznamenané prostredníctvom zapožičaných notebookov, respektíve sa na to využijú školské počítače.
„Sme najväčším zriaďovateľom škôl na Slovensku, na ktorých študuje vyše 17-tisíc žiakov. Záleží nám, aby deti a učitelia v našich školách boli šťastní. Teší nás, že nás v našich aktivitách podporuje aj komisár pre deti František Mikloško. Spolu s našimi partnermi z Filozofickej fakulty UPJŠ sme vytvorili spoločný tím. Našim cieľom bude zistiť, v akom prostredí fungujú deti a učitelia. Získame tak informácie o ich duševnom zdraví a zakomponujeme ich do koncepcie rozvoja našich základných škôl v meste. Chceme, aby sa všetci deti a pedagógovia cítili dobre na našich školách a mohli predísť rôznym neželaným javom, ktoré môžu vznikať. Aby sme ich odhalili v triednych kolektívoch, budeme potrebovať aj súčinnosť rodičov. Veríme, že čo najviac z nich poskytne svoje informované súhlasy školám,” uvádza mesto Košice.
Vyhodnotenie prieskumu sa uskutoční po začiatku nového školského roka. Odborníci z Filozofickej fakulty UPJŠ spracujú a vyhodnotia zozbierané dáta, potom vypracujú mestu Košice odporúčania. Tie budú vyplývať z výsledkov prieskumu. Konkrétne opatrenia, vyplývajúce z prieskumu, sa budú realizované prostredníctvom Psychosociálneho centra mesta Košice a školských psychológov, ktorých má k dispozícii každá základná škola v meste.
Viceprimátorka Lucia Gurbáľová uviedla, že pre vedenie mesta je prvoradé, aby žiaci v košických školách boli šťastní a trápilo ich čo najmenej problémov. „Všetci naši riaditelia škôl privítali túto našu iniciatívu a prejavili záujem o takéto meranie. Chcú mať spätnú väzbu o duševnom zdraví svojich žiakov. Niektorí majú obavy, že sa do výberu meraných škôl nedostanú. Avšak, získané výsledky budú objektívnym ukazovateľom pre nastavenie procesov vo všetkých školách,“ informuje Gurbáľová.
Výsledky sa nebudú prezentovať za jednotlivé školy, ale za celé mesto. Konkrétne údaje získané od jednotlivých žiakov a učiteľov zapojených do prieskumu nebudú sprístupnené tretím stranám, vedeniu dotknutých základných škôl ani mestu Košice. V prípade potreby sa prijmú konkrétne opatrenia zlepšenia situácie na danej škole.
Prodekanka pre pedagogickú činnosť Filozofickej fakulty UPJŠ Beáta Ráczová uisťuje rodičov, že ich tím je zárukou toho, že celý výskum bude po všetkých stránkach správne zabezpečený. Zber dát je dobrovoľný a anonymizovaný. „Chceme pochváliť mesto Košice za to, že ide zisťovať, čo žiakov a učiteľov trápi. Ukazuje sa, že duševné zdravie je tá najväčšia pandémia, ktorá trápi dnešné deti. Zistili sme u nich až 30-percentný nárast úzkosti a depresie,“ doplnila Ráczová, ktorá ďalej informovala, že takmer dvetisíc detí mesačne hľadá na internete výraz „chcem sa zabiť“. Situácia je skutočne alarmujúca, ak však chceme nájsť riešenie, musíme poznať pravdu. Tento výskum je preto mimoriadne dôležitý.
„Výsledky celoslovenského prieskumu, ktorý sa uskutočnil dávnejšie, ukázali, že deti vyrastajúce v stabilnom rodinnom prostredí s oboma rodičmi prežívajú najväčší pocit bezpečia a dôvery v život,“ uvádza komisár pre deti Jozef Mikloško. Výrazný posun nastal v hodnotení úlohy otcov, oproti prieskumu z roku 2022 sa posunuli na druhú priečku v rebríčku dôležitosti. Zároveň sa zvýšila dôvera voči kamarátom, zatiaľ čo online vzťahy zostávajú na chvoste rebríčka dôvery.
„Deti sa najviac obávajú školského neúspechu. Na druhom mieste je strach zo samoty, ktorý je výrazne silnejší u dievčat než u chlapcov. Dievčatá taktiež častejšie pociťujú obavy z výsmechu, priberania na váhe a kyberšikany. Prieskum tiež ukázal, že 4,2 percenta detí nemá žiadneho kamaráta a takmer polovica, 47,9 percenta, trávi na sociálnych sieťach viac ako štyri hodiny denne,“ informoval o výsledkoch celonárodného prieskumu.