Na košickom Juhu zmizli staré stromy, ktoré robili tieň. Prečo museli preč? zaujímajú sa sa obyvatelia


Košičania si všimli miznúce stromy, Správa mestskej zelene vysvetľuje prečo

Foto: Na košickom Juhu zmizli staré stromy, ktoré robili tieň. Prečo museli preč? zaujímajú sa sa obyvatelia
Foto: Facebook/Košice - Kuriozity a absurdity, M. K.

Správa mestskej zelene v Košiciach pokračuje s výrubom stromov v meste. Tentokrát si spílené stromy na košickom Juhu na Bulharskej a Peknej ulici všimol pán Miroslav. Rozhodol sa rozprúdiť diskusiu v skupine na sociálnej sieti.

Chcel by som sa opýtať, ako sme sa dopracovali z obrázka 1 ku obrázku 2? Lebo takto teda ochrana životného prostredia a stáročných stromov, ktoré ochladzujú vzduch v časoch globálneho otepľovania nevyzerá,“ uvádza Južan a prikladá dva obrázky pre lepšiu predstavivosť ďalších diskutujúcich.

Susedia sa rozhodli vyjadriť svoje názory pod príspevkom. Mnohí sa zhodujú v tom, že nejaký dôvod na ich zrúbanie snáď musel byť. „Bolo by lepšie, keby ohrozovali ľudí, prípadne ak by nejaký na niekoho padol? “ Kladie otázku autorovi diskutujúci.

Topole nie sú stromy, za ktorými by sme mali plakať

Na obrázkoch, ktoré priložil pán Miroslav k príspevku, vidíme topole. „Topoľ nie je strom, ktorý patrí do mesta a už vôbec nepôsobí ako strom, ktorý ochladzuje, keďže je úzky a vysoký... keby tam boli dubové alebo platanové stromy s veľkými listami, tak to je o inom,“ poskytuje ďalší názor na vec aj Košičan Matej.

Viacerí považujú tieto stromy za viac škodlivé ako užitočné, niektorí sa dokonca vyjadrujú, že topoľ nie je strom, za ktorým treba plakať. Láme sa, je považovaný za alergén. „Je úzky a vysoký, takže ani o nejakom tieni nemôže byť ani reči. Otázkou môže byť len to, či to nejako rozumne nahradia,“ pridal sa do susedskej debaty aj Róbert.

S výrubom stromov sa Košičania stretli nedávno aj na malom košickom sídlisku Mier. Tam si chýbajúce stromy všimla jedna z mamičiek, ktorú trápi, že strom vrhal v lete tieň na detské ihrisko. Ďalší si všimli spílené stromy aj vedľa blízkej cesty.

Správa mestskej zelene reaguje

K píleniu stromov v meste sa rozhodla vyjadriť aj Správa mestskej zelene v Košiciach. „Mnohí občania sa zaujímajú, prečo je nutné odstrániť niektoré stromy v meste. V niektorých prípadoch ide o výrub v zmysle rozhodnutia okresného úradu, zatiaľ čo v iných zase o výrub inváznych drevín, ktoré musia byť odstránené podľa platnej legislatívy,“ informuje Správa mestskej zelene v Košiciach na sociálnej sieti. Dopĺňa, že invázne druhy drevín na území Slovenska nemajú pôvodný areál rozšírenia a boli na naše územie dovezené alebo sa sem rozšírili z iných krajín. Mnohé z nich sa v minulosti pred zaradením na zoznam inváznych druhov bežne vysádzali a dnes tvoria v meste aj celé stromoradia či aleje. „Vzhľadom na to, že sa v Košiciach nachádza veľké množstvo inváznych drevín, k plánovaniu ich výrubu pristupujeme citlivo,“ uvádza vedenie mestského podniku.

Semená týchto drevín sú schopné sa uchytiť a vyklíčiť aj v puklinách stavieb, ciest a chodníkov a dokážu na týchto nehostinných miestach prežiť a rásť, čím poškodzujú komunikácie, budovy aj podzemné siete. Tieto dreviny sú do rôznej miery toxické a toxíny brániace rast konkurentov vylučujú aj do pôdy. Preto sa v ich okolí nedokážu ostatné druhy stromov uchytiť a prosperovať.

Invázne dreviny v lokalitách v našej správe monitorujeme a snažíme sa ich postupne odstraňovať, čo sa ,bohužiaľ, nie vždy stretáva s pochopením občanov kvôli neznalosti problematiky. Zákon neukladá povinnosť náhradnej výsadby za invázne dreviny, aj napriek tomu realizujeme vo vhodnom vegetačnom termíne náhradnú výsadbu minimálne v pomere 1:1,“ ukončila svoje vyjadrenie Správa mestskej zelene v Košiciach.




Najnovšie zo Slovenska