Európska únia zintenzívňuje boj proti jednorazovým plastom. Po zákaze plastových tašiek, slamiek a príborov prichádzajú na rad ďalšie produkty. Do roku 2030 by mali zmiznúť z trhu jednorazové obaly na kečupy, smotanu do kávy, cukor či porciovaný med. Obmedzenie sa dotkne aj obalov drogérie v hoteloch.
Na konci minulého roka členské štáty EÚ schválili opatrenia zamerané na zníženie obalového odpadu a podporu recyklácie. Podľa štatistík priemerný Európan ročne vyprodukuje takmer 190 kilogramov obalového odpadu. Bez zásahov by toto číslo mohlo do roku 2030 vzrásť na 209 kilogramov, informuje portál novinky.cz.
Nové pravidlá majú obmedziť používanie malých plastových obalov, mikroténových sáčkov a nadrozmerných prepravných balení. Súčasťou opatrení je aj redukcia tzv. „neužitočného balenia“, ako sú dvojité steny, falošné dná či zbytočne veľké obaly.
„Cieľom je do konca roka 2040 znížiť množstvo obalového odpadu o 15 percent. Týka sa to najmä prepravy malých predmetov, kde sa využívajú neprimerane veľké obaly,“ vysvetlila pre portál Veronika Krejčí, hovorkyňa českého ministerstva životného prostredia.
Nové nariadenia prinášajú aj povinnosť umožniť zákazníkom používať vlastné nádoby pri nákupe potravín a nápojov na konzumáciu mimo predajne. Do roku 2030 by 10 % produktov malo byť balených v opätovne použiteľných obaloch. Výrobcovia budú musieť jasne označovať materiály, z ktorých sú obaly vyrobené, aby zákazníci vedeli, ako ich recyklovať.
Nie všetci vítajú nové pravidlá s nadšením. Výrobcovia plastových obalov ich považujú za príliš prísne a plánujú podať žaloby na Európsky súdny dvor. Kritiku vyjadrujú aj hotelieri, ktorí upozorňujú na možné plytvanie potravinami. Malé balenia totiž pomáhajú udržiavať optimálnu spotrebu a predchádzať zbytočnému vyhadzovaniu potravín.
Napriek výhradám odborníci veria, že tieto opatrenia prinesú pozitívnu zmenu a prispejú k udržateľnejšej budúcnosti. Zákaz jednorazových plastov je ďalším krokom EÚ na ceste k ochrane životného prostredia a podpore obehovej ekonomiky.