Zásoby negatívnych krvných skupín sú hraničné.Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky uvádza, že chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom vzrástla o 36,6 %.
Ak sa cítite zdravý a nemáte žiadne príznaky ochorenia, pridajte sa k našim darcom a prispejte svojou kvapkou krvi.Všetky potrebné informácie a možnosť rezervácie termínu nájdete ntssr.sk.
„Darovať krv môžu v zásade všetci zdraví ľudia vo veku od 18 do 60 rokov, ktorí vážia viac ako 50 kg. Pravidelní darcovia môžu darovať krv až do veku 65 rokov, ak sú v dobrom zdravotnom stave,“ uviedla Národná Transfúzna Služba na svojom webe.
Online si viete urobiť aj test, ak si nie ste istí, či môžete krv aktuálne darovať. Stačí odpovedať na deväť jednoduchých otázok.
Odborníci odporúčajú 24 hodín pred odberom vypiť minimálne 2 litre tekutín, ako napríklad voda, minerálka, čaje, či ovocné šťavy. Dve hodiny pred odberom vypite 500 mililitrov tekutín. Čierna káva je tiež povolená.
Pred darovaním krvi určite nehladujte a na odber nechoďte nalačno. 12 hodín pred odberom nejedzte tučné jedlá, medzi ktoré patria syry, maslo, smotana, údeniny. Vhodné sú sacharidové jedlá, ktoré obsahuje ovocie, zelenina, sucháre, netukové pečivo, džem, med.
Darcovia by mali dbať na to, aby boli oddýchnutí, čerství, po výdatnom spánku, pretože fyzický stav človeka sa odzrkadľuje aj na kvalite darovanej krvi.
Čomu by ste sa mali vyvarovať pred návštevou transfúznej stanice? Minimálne 6 hodín pred odberom nefajčite a aspoň 12 hodín pred odberom sa vyvarujte pitiu alkoholických nápojov.
Taktiež nie je žiaduce, aby ste sa 24 hodín pred odberom vystavovali priveľkej psychickej a fyzickej námahe, odborníci odporúčajú vynechať náročné tréningy a návštevu posilňovní.
„Po odbere zvýšte opatrnosť pri vedení motorového vozidla, prijímajte najbližšie dva dni zvýšený príjem tekutín, vo zvýšenej miere relaxujte,“ radia záujemcom pracovníci Národnej Transfúznej Služby. V prípade, ak spozorujete modriny v mieste vpichu, aplikujte naň studený obklad a ak sa vám zhorší zdravotný stav, okamžite kontaktujte lekára z Národnej Transfúznej Služby alebo Lekársku službu prvej pomoci.