Neuveriteľných 150 ton toxického odpadu zo Strážskeho poputuje za hranice Slovenska, so zneškodnením pomôže Viedeň


V marci začnú s odstraňovaním PCB látok zo Strážskeho

Foto: Neuveriteľných 150 ton toxického odpadu zo Strážskeho poputuje za hranice Slovenska, so zneškodnením pomôže Viedeň
Foto: odpady-portal.sk

V Strážskom plánujú začať s odstraňovaním jednej časti najväčšej environmentálnej záťaže, ktorú na Slovensku máme. Zneškodniť by sa malo približne 150 ton odpadu, ktorý obsahuje polychlórované bifenyly, z objektu Ošipárne v areáli bývalého Chemka Strážske.

Slavomíra Brzová, vedúca oddelenia marketingu a PR spoločnosti DETOX, člena skupiny KOSIT, informovala denník Korzár, že v závislosti od priaznivého počasia plánujú so začatím práce začiatkom roka, najneskôr však v marci.

Úlohou spoločnosti DETOX je zabezpečenie komplexnej logistiky. Zahŕňa prípravu miesta, zónovanie, zabezpečenie techniky. Takisto vyberie vyškolených pracovníkov, triedenie odpadu, váženie a odvoz na zneškodnenie.

Plánujú už druhú etapu

K veci sa vyjadril aj výkonný riaditeľ spoločnosti DETOX Daniel Studený. „Súčasnú iniciatívu štátu a ministra životného prostredia Tomáša Tarabu považujeme za kľúčovú. Po 40 rokoch smerujeme k riešeniu problémov environmentálnej záťaže v Strážskom, aj keď v tejto etape ide iba o časť sanačných prác,” uviedol.


Podľa avizovaných krokov bude sanácia pokračovať aj druhou etapou, pri ktorej sa počíta s odstránením zvyšných približne 5-tisíc sudov s vysokou koncentráciou PCB látok z objektu Teplárne.

So zneškodnením pomôže Viedeň

Odpad zo Strážskeho poputuje za hranice Slovenska. Jeho zneškodnenie by malo byť v špecializovanom zariadení vo Viedni. DETOX zabezpečí aj vypracovanie a predloženie dokumentácie potrebnej pre vydanie rozhodnutia k cezhraničnej preprave a následnému vývozu odpadu.

Studený si myslí, že toto riešenie je z hľadiska ekonomického a environmentálneho najracionálnejšie, aké sa vzhľadom na kontamináciu odpadov, dostupnosť technológií a ekologickú bezpečnosť zneškodnenia ponúkalo.

Na Slovensku nemáme dostatok kapacít na spracovanie nebezpečných odpadov, ale ani žiadnu technológiu na spracovanie PCB látok, spĺňajúcu legislatívne požiadavky a kritériá Európskej únie,“ vysvetlil riaditeľ DETOX-u s tým, že takéto zariadenia sa na Slovensku investorom dlhodobo nedarí postaviť.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Košický kraj