Košičania sa nevedia dočkať korčuľovania na Jazere, nie je to však bezpečné. Počasie aktuálne viac praje otužilcom


Na košickom Jazere si nezakorčuľujete, môžete však otužovať

Foto: Košičania sa nevedia dočkať korčuľovania na Jazere, nie je to však bezpečné. Počasie aktuálne viac praje otužilcom
Foto: archívne/Facebook/Košice - Mesto Košice

Podľa kalendára by sme mali byť uprostred zimného obdobia, no teploty na teplomeroch ukazujú niečo iné. Snehová posýpka, ktorá zavítala v posledných dňoch do Košíc, vyhnala miestnych do ulíc so sánkami v rukách a mnohí už aj brúsili korčule. Na to však bolo ešte priskoro, mrazy trvali prikrátko.

Korčuľovania sa očividne nevedel dočkať ani Ladislav, ktorý pred pár dňami na sociálnej sieti zisťoval, či sa dá korčuľovať na košickom Jazere. Nebol však jediný, kto sa chcel vyšantiť na ľade. Na svoju otázku síce odpoveď dostal, no diskutujúci si vtipné poznámky neodpustili. „Jasné, že sa dá, ale nezabudnite si plavky,“ reagoval jeden z komentujúcich. „Dá, ale iba raz,“ pokračovala na vtipnej nôte Lucia. „Dá sa, pokiaľ viete plávať,“ podpichol Slavomír. „Skorej člnkovac,“ navrhol Lukáš.

Objavili sa však aj komentáre, v ktorých miestni vysvetlili, že počasie ešte nie ideálne a mrazy sú veľmi slabé. Niektorí si to dokonca išli overiť aj na vlastné oči, no po kvalitnom ľade ani chýru, ani slychu. „Slabé mrazy, musí tak mrznúť aspoň týždeň... Tento rok z Jazera asi nič,“ zhodnotil Richard.


Na Jazere síce podmienky na korčuľovanie nie sú, Košičania však odporúčajú Mlynský náhon či umelé klziská. Keďže najbližšie dni ukazujú plusové teploty, Mlynský náhon nateraz ani nezvažujte. K dispozícii však máte klzisko v Mestskom parku či v Športovo-zábavnom areáli na Alejovej, kde si za symbolickú cenu zakorčuľujete oveľa bezpečnejšie.

Vodná plocha však ponúka aj iné možnosti, ako len korčuľovanie či hranie hokeja. Veľkej obľube sa v posledných rokoch teší otužovanie, ktoré má stále čoraz viac priaznivcov. Práve v tomto období môžete vidieť vytŕčať spod vodnej hladiny Jazera odvážlivcov, ktorí touto aktivitou podporujú svoju zdravotnú kondíciu.

Kedy je ľad bezpečný?

Slovenský Červený kríž sformuloval niekoľko pravidiel bezpečného korčuľovania na zamrznutých vodných plochách:

  • Pred vstupom na ľad ho vizuálne skontrolujte. Hľadajte praskliny, nerovnosti a iné príznaky slabého ľadu.
  • Vyskúšajte ľad pri brehu – urobte do neho dieru sekáčikom, sekerou alebo vrtákom, aby ste zistili jeho hrúbku. Ak ide o jedného človeka, hrúbka ľadu by mala byť aspoň 10 centimetrov. Pri väčšej skupine ľudí je ideálna hrúbka od 15 centimetrov a viac.
  • Pomaly postupujte ďalej od brehu a priebežne skúšajte tuhosť ladu.
  • Pozorne počúvajte zvuky, ktoré ľad vydáva. Tupé zvuky alebo praskanie môžu naznačovať jeho potenciálne oslabenie.
  • Ak okolo vás začne ľad praskať, ľahnite si a roztiahnite končatiny, aby ste svoju váhu čo najviac rozložili. Postupne sa doplazte na bezpečnejšie miesto.
  • Vždy uprednostňujte bezpečnosť a nikdy zbytočne neriskujte. V prípade pochybností si nájdite iné miesto na korčuľovanie alebo počkajte na priaznivejšie podmienky.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Košický kraj