Koncom januára sa Prešovská univerzita (PU) v spolupráci so školami z Prešovského a Košického kraja pokúsi o historický rádiový kontakt s posádkou Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Ide o súčasť podujatia Deň vo vesmíre, ktoré je zamerané na popularizáciu vedy a techniky medzi žiakmi a študentmi.
Spojenie umožní špeciálna anténa na budove univerzity, ktorá zachytí signál počas preletu ISS v čo najbližšej možnej vzdialenosti od Slovenska. Podujatie vzniklo na základe výzvy organizácie ARISS (Amateur Radio on International Space Station), ktorá koordinuje amatérsku rádiovú komunikáciu s vesmírom. Prípravy na realizáciu projektu začali už v októbri minulého roka, kedy univerzita získala oficiálne povolenie.
Na projekte spolupracujú univerzita, školy a dva rádiokluby, ktoré zabezpečujú technickú stránku komunikácie. Súčasťou podujatia budú aj prednášky, počas ktorých sa žiaci dozvedia viac o rádiovej komunikácii, živote na palube ISS a vedeckých aktivitách vo vesmíre. Cieľom podujatia je zvýšiť záujem mladých ľudí o vedu, techniku a inžinierstvo.
„Je to historický moment nielen pre univerzitu, ale aj celú rádioamatérsku obec. Sme radi, že spolupráca univerzity a miestnych škôl umožnila realizáciu tejto popularizačnej myšlienky,” uviedol koordinátor projektu Matúš Nemec
Amatérske rádio má dlhú históriu v komunikácii s posádkami vo vesmíre. Prvý amatérsky rádiový kontakt z vesmíru uskutočnil astronaut Owen Garriott počas misie STS-9 na raketopláne Columbia v novembri 1983. Tento priekopnícky čin položil základy pre budúce programy, ako je ARISS (Amateur Radio on the International Space Station), ktorý umožňuje študentom a rádioamatérom komunikovať s astronautmi na palube ISS.
V rámci osláv 25. výročia letu prvého slovenského kozmonauta Ivana Bellu, ktorý sa uskutočnil v roku 1999 pod názvom Štefánikova misia, bola pridelená špeciálna volacia značka OM25ISS. Táto stanica je aktívna na HF, VHF a UHF pásmach od 1. októbra 2024 a licencia je vydaná na obdobie jedného roka.
Program ARISS, založený v roku 1996, je medzinárodnou spoluprácou amatérskych rádiových organizácií a vesmírnych agentúr, vrátane NASA, Roskosmosu, ESA, JAXA a CSA. Jeho hlavným cieľom je podporovať vzdelávanie v oblastiach vedy, techniky, inžinierstva a matematiky prostredníctvom priamej komunikácie medzi študentmi a posádkou ISS.
Prešovská univerzita sa týmto projektom pripája k celosvetovej iniciatíve, ktorá už desaťročia inšpiruje mladých ľudí k záujmu o vesmír a technológie. Účasť na takomto podujatí poskytuje študentom jedinečnú príležitosť zažiť priamu komunikáciu s astronautmi, čo môže byť impulzom pre ich budúcu kariéru v oblasti vedy a techniky.