Vznik ohňostrojov pripisujú etnológovia starej Číne okolo ôsmeho storočia, keď Číňania vynašli pušný prach a začali si ním plniť bambusové tyče. Vďaka kontaktom s Áziou sa ohňostroj dostal do Európy už v stredoveku.
Zábavná pyrotechnika prináša svetlo do tmy a formou výbuchu a pomyselnej nádhery predstavuje pozitívny výstrel do nového začiatku. Pre ľudí to môže byť zábavné, pre zvieratá však predstavuje nadmerný stres.
Používanie zábavnej pyrotechniky je už na mnohých miestach zakázané alebo obmedzené, delobuchy, petardy, svetlice a iné druhy svetelných a zvukových efektov budú opäť znepríjemňovať život ľuďom i zvieratám.
Explózie z pyrotechniky vnímajú zvieratá ako nadmerný, ale najmä neočakávaný hluk spojený s iskrením a nepríjemnými výparmi.
„Pre niektoré jedince to môže predstavovať hrozbu a môžu zareagovať útokom alebo útekom. Prejavy strachu môžu byť rôzne, zviera sa môže pokúšať utiecť alebo schovať, môže byť nepokojné, lapať po dychu, triasť sa, slintať,“ vysvetľuje reakcie zvierat veterinárna lekárka z Kliniky malých zvierat Univerzitnej veterinárnej nemocnice v Košiciach Martina Karasová.
Pre zvieratá je prirodzené, že sa obávajú hlasných zvukov, pretože ich sluch je oveľa citlivejší ako sluch ľudí. Nadmerný hluk spustí v ich nervovom systéme stav úzkosti, stresu alebo strachu.
Prirodzený inštinkt ich v takejto situácii navádza k úteku. Dôležitým faktom je, že zvuky ohňostroja a pocity z neho, sú pre zviera úplne inou skúsenosťou ako zvuky prírody, napríklad pri búrke.
Opakované vystavenie neočakávaným a nepredvídateľným hlasitým zvukom môže u mnohých zvierat spôsobiť fóbiu, čo neskôr v budúcnosti zosilňuje ich panické reakcie na hlasný zvuk, informuje o tom web Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.
Škodlivé častice zo zábavnej pyrotechniky ako jemný prach, ktoré sa uvoľňujú pri výbuchu sú pri vdýchnutí toxické. Chemické látky sú nebezpečné aj tie zvieratá, ktoré trpia chronickými ochoreniami dýchacích ciest, ako je napríklad astma, a tie môžu ochorenie môžu zhoršiť.
„Ohňostroj nepredstavuje nebezpečenstvo len pre zvieratá, ktoré žijú alebo sa pohybujú v exponovanej oblasti, ale vzduchom sa toxický prach šíri aj na vzdialenejšie miesta,“ dodáva veterinárna lekárka.
U zvierat, najmä u mačiek a psov, existuje riziko olízania alebo zjedenia zvyškov po ohňostroji, ktoré obsahujú toxické zložky, napríklad rôzne kovy, ktoré môže spôsobiť zvieratám otravu.
Na hluk z ohňostroja a výbušnín nereagujú len psy a mačky, či kone, na ktoré sa najviac upriamuje pozornosť, ale ostatné zvieratá.
Voľne žijúce zvieratá a vtáctvo majú skrátenú dobu kŕmenia a pasenia, opúšťajú svoje teritórium, znížia znášku vajec a rozbíjajú ich, majú poruchy reprodukcie. Zvieratá žijúce v zoo majú narušenú fázu spánku a bdenia, sú hyperaktívne a podráždené.
Nadmerný hluk spôsobený výbuchmi sa vplyvom stresu podieľa na vzniku niektorých porúch a ochorení ako zvýšený krvný tlak a ďalšie psychosomatické ochorenia.