Na Slovensko prichádza za rôznych okolností čoraz viac cudzincov, ktorí u nás ostanú pracovať vo fabrikách a na ich veľkom prílive má samozrejme vysoký podiel aj vojna u našich susedov na Ukrajine, kde sa bojuje už takmer tri roky.
Na košickom sídlisku Ťahanovce žije aj jedna mladá ukrajinská rodina. Tá si v týchto dňoch na svojich vchodových dverách našla nepríjemný odkaz, ktorý by nepotešil nikoho z nás.
„Ulica Čínska, pozor! Dnes sa mojej rodine stala nepríjemná vec – našli sme na našich dverách odkaz: ‚Choďte bojovať na Ukrajinu.’ Tento odkaz určite napísal niekto zo susedov, nie Ukrajinec, pretože skloňovanie nie je správne,“ uvádza Ťahanovčanka vo svojom príspevku na sociálnej sieti.
Myslí si, že je to určitý spôsob šikany, ktorú určite nechcú nechať len tak. Podľa slov ukrajinskej ženy sú slušní ľudia a za štyri roky bývania na Čínskej nikdy nikoho neurazili.
„Ak sa páchateľ nepríde ospravedlniť do zajtrajšieho rána, voláme políciu a bude mať problém. Myslím to úplne vážne! Poznám svoje práva na Slovensku a šikanovanie si neželám,“ ukončuje status mladá žena. Pod jej príspevkom sa začali kopiť rôzne komentáre.
Anton sa rozhodol ukrajinskú rodinu podporiť. Podľa neho mnoho Slovákov nedokáže prijať zodpovednosť za svoj život, a tak to hádžu na Ukrajincov, Američanov, Progresívcov, Čaputovú, Sorosa. Podľa farebných čiarok na papieri to vyzerá tak, že autor nepoužil ani len kancelársky papier, ale vystrihol zadnú stranu nejakej obálky, čo asi dostal. Tipuje to na človeka, ktorý verí dezinformáciám a hoaxom.
Aktívneho Košičana Juraja veľmi mrzí, že niektorí ľudia vynakladajú čas na ubližovanie iným. Viacerí susedia sa v diskusii zhodujú v názore, že také niečo by zdravo zmýšľajúci človek nikdy nenapísal, preto v komentároch padlo viacero tipov na autora tohto odkazu. Jedným z nich boli aj deti, ktoré sú často ovplyvňované vlastnými rodičmi, čiže často zrkadlia aj ich správanie a názory.
Autorka príspevku sa ohradila, že týmto odkazom tvorca porušuje viaceré paragrafy.
„V prípade, ak má ktokoľvek podozrenie, že sú porušované jeho ľudské práva alebo dochádza k hanobeniu, môže to oznámiť na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru a polícia začne vo veci okamžite konať,“ vyjadrila sa krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.
Hovorca Verejného ochrancu práv Branislav Gigac sa vyjadril, že Verejný ochranca práv má právo prešetrovať prípady, kedy dochádza k porušovaniu práv v dôsledku rozhodovania a konania úradov. „Prípad javí znaky sporu medzi dvomi fyzickými osobami. Ak má osoba podozrenie, že sa stala obeťou trestného činu, je potrebné, aby sa obrátila na policajné oddelenie alebo prokuratúru, ktorá s osobou spíše trestné oznámenie. Ako obeť trestného činu má každý právo byť vypočutý, právo, aby sa s osobou zaobchádzalo s úctou, rešpektom a citlivo,“ ukončil Gigac.