Výpoveď dala aj známa košická primárka neoantológie. Vláda ma nemôže donútiť pracovať, to môže iba pacient, tvrdí


Výpoveď podáva aj známa košická primárka, pracovať ju donúti len pacient

Foto: Výpoveď dala aj známa košická primárka neoantológie. Vláda ma nemôže donútiť pracovať, to môže iba pacient, tvrdí
Foto: upjs.sk/Facebook/Vanda Chovanová/úprava redakcie

Konsolidačné opatrenia v zdravotníctve sú horúcou témou posledných mesiacov. Výsledkom je okolo 3400 výpovedí od lekárov, ktorí s krokmi vlády nesúhlasia. Lekárski odborári sa snažili s vládou dospieť k dohode vyhovujúcej pre obe strany, k nej však ešte stále nedošlo, a tak hrozí, že po Novom roku nebude mať kto nastúpiť do práce. Vláda preto prijala novelu zákona o civilnej ochrane, ktorá ustanovila zdravotníkom povinnosť poskytovať zdravotnú starostlivosť v prípade zvolania mimoriadnej situácie. Ak by v takomto čase neposkytli zdravotnú starostlivosť, hrozilo by im väzenie.

Najviac výpovedí podali lekári v Univerzitnej nemocnici v Bratislave s počtom 480, v tesnom závese je Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach, ktorá má na stole viac ako 340 výpovedí. Vo viacerých nemocniciach môže odchod lekárov ohroziť fungovanie niektorých oddelení či plánované operácie a zákroky, v Košiciach však plánujú zabezpečiť pacientov poskytovanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti aj v prípade, ak lekári svoje výpovede do konca roka nestiahnu.


S otázkami ohľadom počtu výpovedí sme sa nedávno obrátili aj na Detskú fakultnú nemocnicu v Košiciach. Tá nám však neodpovedala, koľko výpovedí zo strany lekárov evidujú. Na sociálnej sieti sa však k výpovediam, a najmä tej svojej, vyjadrila košická primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny Vanda Chovanová, ktorá sa do povedomia verejnosti dostala na základe toho, že upozornila na nevhodnú fotografiu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej s predčasniatkom. Zároveň vytvorila finančnú zbierku na rekonštrukciu jej oddelenia, ktoré je v žalostnom stave. Podľa jej slov podali výpovede na ich oddelení všetci lekári.

Svoju výpoveď argumentovala v niekoľkých bodoch. Začala azda najviac diskutovanou vecou, ktorú lekárom mnohí vyčítajú. Ide o výšku platov. Konsolidačné opatrenia totiž priniesli spomalenie valorizácie platov zdravotníkov na najbližšie roky. „Keďže v roku 2023, aj ako odraz inflácie, narástla priemerná mzda v národnom hospodárstve o 9,7 percenta (a chápem, že niekomu o 2 percentá a inému o 20 percent), mali sa o toto percento navýšiť platy zdravotníkov v roku 2025. Ak priemerná mzda narastie počas konsolidácie o 2 percentá alebo sa dokonca zníži, odrazí sa to na platoch zdravotníkov v roku 2027 a ďalších, takýmto nárastom, respektíve poklesom. Tak teda, ide mi o plat. Ale nie o 62 eur v čistom. Pre každého len trochu lucídneho človeka nie je ťažké pochopiť, že by som neriskovala svoje zamestnanie pre takúto sumu. Vyššiu si každý nemocničný lekár zarobí v nadčasoch, navyše my, ktorí sme dali výpoveď pred dvomi rokmi, máme tieto koeficienty zakotvené v pracovných zmluvách, náš zamestnávateľ ich musí dodržať...,“ uviedla s tým, že vláda pristúpila k týmto zmenám bez akejkoľvek diskusie.



Ďalší bod sa týka transformácie štátnych nemocníc, ktoré sa majú zmeniť na akciové spoločnosti. Lekárski odborári to kritizujú z titulu, že by to podľa nich znamenalo privatizáciu zdravotníckych zariadení. „Mne osobne je jedno, či budú nemocnice štátne, akciové spoločnosti alebo bárz aj jednotné roľnícke družstvá. Ale ako lekárka, ktorá pracuje v nemocnici 35 rokov, si pamätám, ako vznikali dnes toľko adorované štátne akciovky. A ako vraví klasik: ,Bolo to drahé´... Vychádza mi, že jediným úmyslom bolo zbaviť sa štátnych nemocníc s extrémnym investičným dlhom a s nevýhodnými zmluvami s poisťovňami. Ak by dnes urobili z ktorejkoľvek štátnej nemocnice akciovku, stačil by pokazený výťah, alebo zatečená strecha, aby sa dostala do konkurzu a sprivatizovala. Privatizácia by viedla k tomu, čo sme už zažili, prechodu lukratívnych oddelení do súkromných rúk a ostatných, finančne nezaujímavých, do útlmu…,“ vyjadrila s k transformácií nemocníc, pričom uviedla, že neonatologické oddelenie, na ktorom pôsobí, je spomedzi detských oddelení najziskovejšie, avšak len dovtedy, kým nie je nutné nakúpiť drahú techniku, od ktorej dáva každý súkromník ruky preč. Likvidácia oddelenia by de facto znamenala rozsudok smrti nad kriticky chorými novorodencami, dodala.


V neposlednom rade sú dôvodom pre podanie výpovede z jej pohľadu aj nespravodlivé platby od poisťovní za realizované zdravotnícke výkony. Chceme, aby naši pacienti boli ošetrovaní v moderných nemocniciach, aby sme mali pre nich prístroje a lieky, aby sme sa nemuseli hrať na bohov a rozhodovať, kto liečbu dostane a kto nie, kto dostane najlepší ventilátor a kto už vydrží aj na nejakej starej ‚herke’. A aj my chceme pracovať v príjemnom prostredí, lebo pekné prostredie človeka kultivuje.“

   

V závere dodala, že ani mimoriadna situácia nepomôže nájsť riaditeľom nemocníc náhradníkov na ich pozície: „Nenájdu nikoho alebo nájdu zase len nás. A (znovu s klasikom) ,bude to drahé´, drahšie ako tých toľko omieľaných 62 eur. Bude to stáť toľko, koľko stojí v mojich očiach záchrana kriticky chorých novorodencov vážiacich niekedy aj menej ako 500 gramov… Vláda ma môže donútiť chodiť do práce, ale nemôže ma donútiť pracovať. To ma môže len môj pacient.“



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Košický kraj