Vianoce nás stoja stále viac a viac. Rodiny minú v priemere stovky eur, na darčeky dáme o pätinu viac


Tohtoročné vianočné výdavky vzrástli. Domácnosti minú priemerne 600 eur

Foto: Vianoce nás stoja stále viac a viac. Rodiny minú v priemere stovky eur, na darčeky dáme o pätinu viac
Foto: Ilustračné. Zdroj: canva.com

Adventné obdobie prináša nielen radosť a prípravy na najkrajšie sviatky roka, ale aj zvýšenú záťaž na rodinné rozpočty. Podľa výsledkov prieskumu spoločnosti PARTNERS priemerné výdavky na Vianoce budú tento rok vo výške 596 eur, čo je oproti minulému roku nárast o 11 %.

Domácnosti si za nákup potravín spojených s pečením a so stolovaním priplatia v priemere o 5 % viac. Ceny za vianočnú výzdobu vzrástli približne o 7 % a najväčší nárast bol zaznamenaný pri darčekoch, ich plánovaná suma stúpla až o 20 %.

„V porovnaní s rokom 2020, keď vianočný rozpočet domácností predstavoval približne 400 eur, zaznamenávame v horizonte piatich sledovaných rokov výrazný nárast nákladov na vianočné sviatky, a to až o 49 percent, čiže takmer o polovicu,“ uviedla odborníčka na osobné financie spoločnosti Ivana Paráková.

Čo si želáme pod vianočný stromček?

Prieskum odhalil, že medzi najobľúbenejšie darčeky patria:

  • Kozmetika a oblečenie – tradične populárne u oboch pohlaví.
  • Zážitky a knihy – čoraz viac Slovákov volí darčeky, ktoré vytvárajú spomienky.
  • Šperky a domáce spotrebiče – obľúbené najmä u žien.

Mladí do 25 rokov túžia po mobiloch, hotovosti alebo športovom vybavení. Starší ľudia uprednostňujú praktické darčeky, ako kuchynské spotrebiče alebo hobby vybavenie. Po dovolenkách túžia najmä ľudia pracujúci v kanceláriách.


Prieskum sa zaujímal aj o to, kde Slováci nakupujú vianočné darčeky. „Necelá polovica respondentov, teda 45 percent, plánuje nakupovať darčeky v klasických kamenných obchodoch, zatiaľ čo takmer tretina, respektíve 31 percent preferuje online nákupy. V porovnaní s predchádzajúcim rokom poklesol záujem o kamenné obchody o šesť percentuálnych bodov, zatiaľ čo online nakupovanie zaznamenalo nárast o päť percentuálnych bodov,“ uviedol sociológ z agentúry Martin Slosiarik.

Slováci pristupujú k financiám zodpovednejšie

Okrem rastúcich cien však analýza naznačuje zodpovednejší prístup Slovákov k plánovaniu svojich financií a vytváraniu finančných rezerv. Očakáva sa, že Slováci tento rok minú na darčeky v priemere o 43 € viac než vlani. Pre väčšinu domácností to znamená zvýšenie výdavkov až o pätinu. Napriek tomu sa čoraz viac ľudí snaží udržať svoje výdavky pod kontrolou a darčeky plánujú nakupovať efektívnejšie – využívajú online obchody, porovnávajú ceny a nakupujú v zľavách.

Približne tretina využije financie z poslednej výplaty a 28 % plánuje čerpať úspory z účtu. Len 2 % ľudí si chce požičať alebo zobrať úver. Takmer tri štvrtiny slovenských domácností si podľa odborníčky Ivany Parákovej dokážu udržať finančnú rezervu aj po vianočných sviatkoch. Rezervu vo výške šesťnásobku mesačného príjmu si ponechá 18 % domácností, zatiaľ čo viac ako polovica respondentov uviedla, že budú mať aspoň dvojmesačnú finančnú rezervu. Na druhej strane, 24 % domácností priznalo, že po sviatkoch im nezostane žiadna rezerva, a 4 % očakávajú, že sa dostanú do mínusu.

Najčastejšie finančné pasce

„Najlepší úver je žiadny úver. Vianoce by nemali byť dôvodom na zadlženie, preto odporúčame zvážiť každé finančné rozhodnutie,“ zdôrazňuje finančný analytik Matej Dobiš a zároveň upozorňuje na nástrahy, ktoré môžu narušiť finančnú stabilitu.

  • Spotrebné úvery s vysokými úrokmi.
  • Kreditné karty, ktoré sú výhodné len pri krátkodobom splácaní.
  • Nákupy na splátky, ktoré často vedú k veľkému preplateniu.
  • Nebankové pôžičky s rizikom neúmerných nákladov.
  • Podvodné e-shopy, ktoré môžu zničiť vaše sviatočné nákupy.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Košický kraj