Po jesennom období prichádza na rad zima. Niektorí z nás si pretriedia šatník a na podlahe sa nakopí textilná hora. Najjednoduchším a ekologickým riešením je zberná nádoba na textil a oblečenie.
Nápis na nádobe hovorí o tom, že nami vhodené oblečenie bude darované ľuďom, ktorí ho skutočne potrebujú. Na internete sa však často objavujú videá, v ktorých vidíme, že do týchto zberných nádob nie je náročné vojsť.
Erik na sídlisku Nad jazerom stretol na takom mieste dvoch „nakupujúcich“. So svojou skúsenosťou sa podelil na sociálnej sieti. Jeden z dvojice mladých chlapcov vošiel do nádoby a pohyboval sa v nej. Druhý ho čakal vonku a svietil mu baterkou.
Pod videom sa nakopilo mnoho komentárov. Ľudia sú zhrození zo správania detí, ktoré sa neboja vojsť do priestorov na zber textilu. Viacerí sa zhodujú v názore, že namiesto nakrúcania videa, mal Erik vystúpiť z auta a nakričať na chlapcov. „Zažila som to, keď sme na nich zakričali, že sa nám vyhrážali železnou tyčou a to sme išli s bábätkom,” opísala pred časom svoju skúsenosť Ľudmila, ktorá sa zapojila do diskusie, v ktorej sa riešil podobný prípad v mestskej časti Ťahanovce. Otec tam do nádoby vtedy strčil svoje dieťa a natočila ho pri tom Ťahanovčanka Timea.
K tejto problematike sa vyjadrovali aj ďalší Košičania, ktorí tento problém vidia aj v iných mestských častiach vrátane KVP a Západ. Bavili sa aj o tom, že vyriešiť by to mohli častejšie kontroly mestskej polície alebo zabezpečovací systém pri kontajneroch.
V predchádzajúcich týždňoch Ťahanovčanom spomínaný kontajner na textil z pasáže zmizol. Viacerí tak priniesli svoje nepotrebné oblečenie a nemali ho kam vložiť. Vo svojej skupine tak diskutovali aj o dôvodoch, prečo zmizol a kam majú susedia nosiť tieto veci.
Čo sa deje s vecami, ktoré vhodíte do takej nádoby a následne do nej niekto vojde, sme zisťovali aj priamo u spoločnosti, ktorej tieto zberné nádoby patria a zabezpečuje ich transport a vyprázdňovanie. V prípade ich vyjadrenia doplníme ich stanovisko do článku.