Folklórny súbor Hornád je ľudovo-umeleckým telesom, ktoré funguje pod záštitou Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Jeho história siaha až do roku 1963, no pod názvom Hornád pôsobí toto amatérske teleso na scéne od roku 1992. Hornád je považovaný za špičku medzi folklórnymi súbormi na Slovensku. Hlavným dôvodom tohto úspechu je fakt, že už desaťročia hľadá nové spôsoby tvorby a sebarealizácie, čím sa stal v mnohých smeroch priekopníkom a trendsetterom. Medzi jeho ocenenia patria Laureát na celoslovenskej súťaži Akademická Nitra, Akademický Zvolen, spolu viac ako 30 ocenení v rámci súťaže sólistov tanečníkov „Šaffova ostroha“ a známym sa stali aj vďaka televíznej šou Zem spieva.
„Výročný program sme pripravovali od januára,“ hovorí vedúci FS Hornád Martin Horváth. Takmer rok príprav vyvrcholil v slávnostnom galaprograme s názvom Vlny v nedeľu v historickej budove Národného divadla Košice. Tento symbol znázorňuje vodu, ktorá neustále tečie, prúdi a na základe pohybu sa na nej vytvárajú vlny. Program spojil viacero generácií tanečníkov, speváčok aj muzikantov v jednom veľkolepom projekte.
„Prípravy na program boli veľmi zaujímavé, v prvom rade som musela zosúladiť tréning tak, aby mi prišli bývalé aj súčasné speváčky naraz. Ja som na javisku mala dosť veľkú trému, ale bola som nesmierne hrdá, vďačná a cítila som veľkú zodpovednosť. Divákom sme zaspievali piesne z Torysiek, Olšavice, Litmanovej,“ uviedla Ingrid Starcová, dlhoročná vedúca speváckej zložky a zároveň súčasná ekonómka FS Hornád.
Prítomní mali možnosť nahliadnuť aj do procesu tvorby choreografie v Hornáde. Takto mohli ľudia vidieť ako sa pripravoval čardáš z Ptrukše a aké je niekedy náročné zháňať záznamy, piesne, melódie alebo kroje.
Autorom programu je celoslovensky známy Štefan Štec, ktorý pre folklórny súbor vytvoril mnoho úspešných choreografií. Do programu sa rozhodol pozvať aj viacero hostí, medzi ktorými nechýbali zvučné mená, ako napríklad Vladimír Michalko, či Slavomír Ondejka. Významnou hostkou bola aj niekdajšia vedúca Hornádu, Marianna Svoreňová, ktorá sa aktuálne venuje výchove nových generácií tanečníkov a tanečníc v Košiciach v DFS Hanička. Najstaršie z jej zverenkýň sa predviedli s abovským kolesom a ukázali, že aj ony čoskoro budú tancovať tak ako tanečnice z univerzitného súboru.
Finančný príspevok od Košického samosprávneho kraja vo výške 1000 eur pomohol folklórnemu súboru Hornád opraviť poškodené kroje z Myslavy a doplniť aj úplne nové.
Do programu sa zapojili aj bývalí členovia a členky. Veľmi pútavým číslom boli Chvíle, v ktorých sa stretli členky a na javisku autenticky ponúkli pohľad na situáciu, keď sa stretnú priateľky z folklórneho súboru po dlhšej dobe. Spolu si zaspievali, zatancovali a zaspomínali na časy, keď aktívne pôsobili v Hornáde. V podaní bývalých členov si prítomní vychutnali jednu z najúspešnejších choreografií, ktorou sú Maľovaní, inšpiráciou boli obrazy maliara Jozefa Teodora Moussona.
Galaprogram zakončili účinkujúci kráľom medzi čardášmi. Pozdišovský čardáš pozná každý, kto sa folklóru aspoň čiastočne venuje alebo venoval. „U nás v krojárni takto narástli kroje z Pozdišoviec, tentoraz ten starší variant. Keď si dievčatá prvý krát obliekli tieto kroje, hovorili: ‚Cítim sa ako kráľovná.’ Sranda, že takýto pocit dokáže dať kroj, však? Pre niekoho môžu byť kroje bezcenný kus starej látky z dediny, pre iného oblečenie, s ktorým si oblečie identitu a brutálne sebavedomie. Zrazu sa stane osobnosťou. Je to tak: kroje robia človeka!“ píšu dievčatá z FS Hornád.
Na pozitívne ohlasy od divákov nemuseli autori programu dlho čakať. „Mňa osobne tento večer nabil energiou.Veľmi pekne to mali spracované, páčilo sa mi aj hovorené slovo medzi jednotlivými číslami. Super bolo, že v programe účinkovali aj významní ľudia, medzi inými aj dcéra živých nositeľov tradícií Ivana Topoľovská,“ vyjadrila sa diváčka Andrea.