FOTO: Divadelné laboratórium nenájdete nikde inde, len v Košiciach. Unikátny koncept spája kreativitu a vzdelávanie


Kultúra Košice - Staré Mesto

FOTO: Divadelné laboratórium nenájdete nikde inde, len v Košiciach. Unikátny koncept spája kreativitu a vzdelávanie
Galéria: 24 fotiek
Foto: Facebook/Bábkové divadlo v Košiciach

Bábkové divadlo v Košiciach predstavilo mimoriadnu novinku, ktorá ponúkne jedinečné zážitky v oblasti bábkového umenia. V interaktívnom priestore s názvom Divadelné laboratórium môžu detskí návštevníci môcť spoznať rôzne aspekty divadelnej tvorby a zapojiť sa do kreatívnych workshopov. Tento priestor je jediný svojho druhu na Slovensku a vznikol s cieľom podporiť tvorivé a kritické myslenie najmladších návštevníkov.

Skladové priestory divadla na Vrátnej ulici boli premenené na stálu expozíciu bábok a workshopový priestor. Za celkovým vizuálnym konceptom stojí renomovaný český výtvarník Marek Zákostelecký, ktorý pri navrhovaní stavil na kontrastnú čiernobielu estetiku. Interiér Divadelného laboratória je z veľkej časti ručne kreslený fixkou, čím sa priestor mení na unikátnu kombináciu umeleckého diela a výtvarného ateliéru.


Okrem toho tu nájdete interaktívne divadelné trenažéry, kde si návštevníci môžu vyskúšať prácu bábkohercov, vytvoriť masky či kostýmy a dokonca natočiť krátky animovaný film. „Na relatívne malom priestore chceme vytvoriť niečo, čo bude pre diváka znamenať určitú pridanú hodnotu. Niečo, čo by mohli navštíviť rodičia s deťmi ešte pred alebo po predstaveniach. Vlastne nielen rodičia s deťmi, ale aj školské skupiny,“ objasnil Zákostelecký.


Divadelné laboratórium bude otvorené nielen pre školy, ale aj pre širokú verejnosť. Riaditeľka Bábkového divadla Lenka Papugová zdôraznila, že nové centrum prinesie inovatívne prepojenie umenia a technológií a umožní návštevníkom spoznať svet divadla zblízka.

Galéria: 24 fotiek

Projekt bol zrealizovaný v rámci grantovej výzvy, ktorú Košický samosprávny kraj a podporil sumou takmer 37,5-tisíc eur. Cieľom projektu je nielen prehĺbiť detský vzťah k bábkovému umeniu, ale aj predstaviť tento druh umenia ako nástroj na rozvoj kreatívneho myslenia.

Projekt bol realizovaný v spolupráci so strednou Školou umeleckého priemyslu v Košiciach. Študenti druhého ročníka odboru scénické výtvarníctvo pod vedením pedagógov a Zákosteleckého prispeli k ručne kreslenému interiéru, čím sa sami podieľali na tvorivom procese.





Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Košický kraj