Košickí podvodníci zneužili dôveru seniorov, vylákali takmer 120-tisíc eur


Podvodníci v Košiciach okradli seniorov o 120-tisíc

Foto: Košickí podvodníci zneužili dôveru seniorov, vylákali takmer 120-tisíc eur Foto: pixabay.com

Dvaja Košičania, Róbert R. (18) a Antonio S. (24), čelia obžalobe pre sériu podvodov, ktorými oklamali deviatich dôverčivých seniorov. Páchatelia v priebehu roka vymysleli prefíkané príbehy, aby od obetí získali vysoké sumy.

V troch prípadoch sa vydávali za synov alebo ich advokátov, pričom obete presviedčali, že došlo k vážnym dopravným nehodám. Starší ľudia, vystrašení z údajného problému, im následne poskytli peniaze, aby „urovnali” nehodu. Prokurátor Košickej krajskej prokuratúry už prípad postúpil súdu, informoval košický Korzár.

Podvodníci vo svojej práci rozhodne nezaháľali. Ďalších šesť podvodov páchatelia vykonali, keď sa vydávali za policajtov. Strašili seniorov vymyslenými príbehmi o hackerských útokoch, mafii alebo prepadnutiach a žiadali ich, aby vybrali svoje peniaze z účtov alebo odovzdali hotovosť. Svojou činnosťou si tak prišli na rozprávkovú sumu. Takto sa im podarilo vylákať neuveriteľných 120 000 eur. Antonio S., ktorý je už vo výkone trestu za predošlé činy, môže teraz čeliť ďalším rokom za mrežami, pričom za podvody im hrozí až osemročné väzenie.


Ako sa pred podvodmi brániť?

História podvodov na senioroch siaha desaťročia dozadu, pričom sa neustále vyvíjajú. V minulosti boli podvody často vykonávané cez telefón alebo osobné návštevy, kde sa podvodníci vydávali za príbuzných, najmä za synov či vnukov, alebo za štátnych úradníkov či policajtov. Seniori bývajú cieľom pre ich dôverčivosť a obavy o blízkych. Rady, ako sa pred takýmto konaním brániť opakujú odborníci aj polícia.

Medzi overené rady, ako sa brániť proti takýmto podvodom, patria:

  • Nikdy neposkytovať peniaze neznámym osobám na základe telefonátov.
  • Overovať si informácie priamo u príbuzných alebo na polícii.
  • Neodovzdávať peniaze ani cennosti osobám, ktoré nepoznáte, a nevystupujú oficiálne.
  • Nedôverovať urgentným požiadavkám o peniaze a vždy si situáciu preveriť.

Tieto preventívne opatrenia môžu pomôcť predísť tomu, aby sa niekto stal obeťou podvodu.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Košický kraj