FOTO: Na Dolnom Zemplíne sa spája história s americkými snami. V Múzeu vysťahovalectva otvorili novú záhradu


V zemplínskom Múzeu vysťahovalectva ožíva slovensko-americké dedičstvo

FOTO: Na Dolnom Zemplíne sa spája história s americkými snami. V Múzeu vysťahovalectva otvorili novú záhradu
Foto: vucke.sk | Zobraziť galériu

Dolný Zemplín sa pýši novou atrakciou. Spája históriu, kultúru a tradície slovenských vysťahovalcov do Ameriky. V malebnej obci Pavlovce nad Uhom, v časti Ťahyna, sa nachádza jedinečná „Záhrada slovensko-amerického kultúrneho dedičstva,“ ktorá návštevníkom ponúka výlet do čias, keď tisíce Slovákov hľadali lepší život za oceánom. Táto záhrada nie je len bežným múzeom pod šírym nebom - ruka v ruke tu idú autentické prvky ekoturizmu s príbehmi odvahy a húževnatosti predkov.

Tento ambiciózny projekt vznikol v priestoroch Múzea vysťahovalectva Kasigarda, ktoré je už dlhé roky obľúbenou destináciou pre turistov zo zahraničia, najmä zo Spojených štátov a Kanady. Turisti tu pátrajú po svojich slovenských koreňoch a prichádzajú s cieľom dozvedieť sa viac o svojich predkoch. Teraz k expozícii múzea pribudla aj záhrada s rôznymi interaktívnymi prvkami, ktorá umožní návštevníkom zažiť niečo výnimočné a dozvedieť sa o kultúre našich predkov prostredníctvom praktických ukážok.


Každá časť záhrady má svoj význam. Tradičný včelín pripomína bohatú históriu včelárstva v tejto oblasti, ktoré v minulosti živilo mnohé rodiny. Funkčná „Pec na chlib, ktorá je v záhrade, bola inšpirovaná tými, ktoré vysťahovalci stavali v Amerike podľa slovenského vzoru. Táto pec bola úspešne odskúšaná už v júni počas návštevy veľvyslanca USA na Slovensku a odvtedy slúži na pečenie počas rôznych podujatí, informuje Košický samosprávny kraj.

Galéria: 19 fotiek

Ďalšou zaujímavou časťou je observatórium „ŤahyŇASA, ktoré má motorizovanú kupolu. Návštevníci môžu sledovať nočnú oblohu a zúčastniť sa na vzdelávacích programoch, ktoré múzeum pravidelne organizuje. Rovnako fascinujúca je aj výsadba jedenástich starých druhov stromov, ktoré kedysi bežne rástli v tejto oblasti a ktoré priťahujú návštevníkov svojou autentickosťou.

Múzeum vysťahovalectva Kasigarda je unikátny projekt na Slovensku, ktorý v sebe spája ekoturizmus s národnou históriou. Súčasťou je aj výstava venovaná významným osobnostiam vysťahovaleckej histórie, ako bol bankár Michal Bosák, ktorého podpis sa objavil na dolárovej bankovke, alebo americkí Slováci z čias prvej svetovej vojny. Múzeum obsahuje viac ako 4000 artefaktov, z ktorých mnohé pochádzajú priamo z USA a Kanady. Medzi najvzácnejšie kúsky patrí aj najväčšia zbierka stúh slovenských spolkov z Ameriky.





Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Košickom kraji