Napriek správam o zlyhávajúcom slovenskom zdravotníctve sa v našich končinách občas podarí nevídaný úspech. Unikátnou operáciou srdca sa môžu pochváliť kardiochirurgovia z Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach.
Jedinečný zákrok spočíval v tom, že pacientovi s vrodenou srdcovou chybou počas operácie vymodelovali chlopňu z jeho vlastného srdcového tkaniva. Za modifikáciou Rossovej operácie srdca stojí kardiochirurg Adrián Kolesár s dvomi českými kolegami.
O úspechu v košickom ústave informoval portál noviny.sk. Ten uvádza, že operáciu vykonali na 35-ročnom Matejovi, ktorý má poškodenú chlopňu v srdcovej aorte. O skutočnosti, že má vrodenú poruchu srdca, sa dozvedel len pred pár týždňami.
„Prvý krát, keď som sa stretol s pánom prednostom Kolesárom, mi navrhol, že to budeme vedieť takto zoperovať. Pre mňa ten najväčší faktor, toho rozhodnutia bolo, že nemusím užívať žiadne lieky do konca života,“ vysvetlil pacient Matej.
Pri klasickej Rossovej operácii by špecialisti vyoperovali dobrú chlopňu z pľúcnej tepny a použili by ju ako náhradu za poškodenú chlopňu srdcovej aorty. Odobratú chlopňu z pľúcnej tepny by nahradili umelou alebo chlopňou od mŕtveho darcu.
To sa však nestalo pri Matejovej operácii, pretože novú chlopňu mu priamo na sále vyrobil jeden z najuznávanejší kardiochirurgov z Česka. Použil pri tom srdcové tkanivo z Matejovho srdca. O zvyšok operácie sa postaral kardiochirurg Adrián Kolesár.
Podľa kardiochirurga Viléma Rohna by táto modifikácia mohla fungovať lepšie, než klasická transplantácia. Zlepšenie vidí najmä v dlhodobom hľadisku. „Myslím si, že tá operácia má veľkú budúcnosť a veľký potenciál,“ zhodnotil jedinečný zákrok.