Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach sa teší z ďalšieho prvenstva. Jej lekári z Transplantačného centra použili ako prví na Slovensku metódu hypotermickej mechanickej perfúzie pri odbere obličky od darcu. Vďaka tejto technike môžu byť darované obličky pred transplantáciou v lepšom stave.
Na akom princípe to funguje? Oblička sa po odobratí z tela darcu pripojí na špeciálne zariadenie, v lekárskej obci nazývané ako čerpadlo. Prostredníctvom neho sa cez darovaný orgán prečerpáva špeciálny konzervačný roztok s teplotou štyri stupne Celzia. Oblička tak zostáva prakticky funkčná, aj keď sa už nenachádza v tele. Zároveň sa ochladzuje, čo predchádza jej poškodeniu.
V rámci štandardného postupu sa musí po vybratí z tela darcu oblička transplantovať do 24 hodín. Táto nová technológia daný čas predlžuje. Lekári tak môžu uchovávať obličku až 48 hodín.
„Dáva nám to viac času na prípravu pacienta na transplantáciu a zabezpečenie čo najlepšieho priebehu transplantácie. Týmto spôsobom sa znižuje riziko, že by oblička po transplantácii nefungovala správne,“ vysvetľuje primár Transplantačného oddelenia Igor Gaľa.
Novinka je užitočná najmä pri darcoch, ktorí majú vyšší vek alebo u ktorých sa očakáva, že ich obličky budú dlhšie mimo tela. Nápomocná je aj v prípadoch, kedy je potrebná kombinovaná transplantácia.
„Mechanická perfúzia predstavuje najmodernejší spôsob uchovávania orgánov pred ich transplantáciou, doteraz sme obličky po ich odobratí uchovávali v sterilnej ľadovej drti, po novom ich môžeme uložiť do perfúzora,“ pripisuje ďalšie pozitívum tomuto vynálezu lekár z chirurgickej kliniky David Adandedjan.