Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) sa snaží neustále zlepšovať svoje služby. Nasvedčuje tomu aj nový inovatívny softvér založený na umelej inteligencii (AI), ktorý lekárom pomáha rýchlejšie diagnostikovať zlomeniny. Využívať ho začala na urgentných pracoviskách ako prvá nemocnica na Slovensku.
„Vieme rýchlejšie oddeliť pacientov, ktorým je potrebné sa venovať prioritne, od tých, ktorí zlomeninu nemajú. Softvér slúži na diagnostiku zlomenín všetkých typov kostí,“ približuje túto novinku prednosta Kliniky rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód Piotr Pedowski.
Služby AI systému nemocnica využíva už niekoľko mesiacov. Dokáže automaticky analyzovať röntgenové snímky a identifikovať prítomnosť zlomenín. V priebehu pár sekúnd lekár zistí presný zdravotný stav pacienta.
„Na obrazovke vidíme vyznačené miesto, kde je nejaká zlomenina alebo prasklina. Softvér dokonca automaticky hodnotí niekoľko projekcií. Nájde miesta, kde vyhodnotí zlomeninu, ale nájde aj miesta, kde je podozrenie, že ide o léziu,“ dodáva Pedowski.
Presný je až na 97 %, pričom celý proces diagnostiky dokáže skrátiť o takmer 30 %. Zároveň predchádza chybovosti pri diagnostike, ku ktorej dochádza, obzvlášť, v noci, kedy kvôli únave dochádza k zvýšenému riziku omylu.
Rovnako je však dôležité, aby lekár závery AI dôkladne skontroloval. „Sú prípady, kde je to nejednoznačné. AI indikuje, že na danom mieste môže byť zlomenina, a vtedy sa na to detailne pozrie rádiológ. Môže však ísť o starší úraz, prípadne zavedený katéter. Umelá inteligencia si to všimne a upozorní lekára, pomáha to pri diagnostike najmä mladším kolegom, ktorí nemajú toľko skúseností,“ vysvetľuje námestník Úseku medicínskych stratégií Štefan Štolfa.
Možno sa pýtate, ako to funguje. AI bola naprogramovaná na základe viacerých röntgenových snímok končatín, panvy, trupu, driekovej chrbtice a hrudného koša. Lekári UNLP do softvéru pridávajú ďalšie snímky a dáta, na základe ktorých sa AI učí rozoznávať aj tie najmenšie detaily a nejasnosti.