Východné Slovensko zasiahla nákaza žltačky. Detská fakultná nemocnica má aktuálne hospitalizovaných 23 detí nakazených hepatitídou typu A, pričom čelí problému s nedostatočnou kapacitou, ktorá je už dlhodobo naplnená. Zároveň je kvôli tomu limitovaný aj príjem infekčných diagnóz. Nemocnica uviedla, že trend nákazy postupuje smerom na západ regiónu, pričom najviac pacientov pochádza z obce Rudňany v spišskonovoveskom okrese.
So žltačkou bojuje nemocnica už dva roky. Rozšírenie nákazy začalo koncom roka 2022 na Luníku IX a neskôr vo februári 2023 pribudlo nové ohnisko v Moldave nad Bodvou. Dôvodom nákazy bola fekáliami znečistená pitná voda. Nemocnica vtedy podnikla rôzne kroky k eliminovaniu nákazy nielen vo svojich priestoroch, ale aj priamo v ohniskách. Ani to však neznížilo počet nakazených a postupne začali pribúdať ďalšie ohniská.
„Za rok 2023 sme celkovo evidovali viac ako 545 pacientov s hepatitídou typu A, ktorí boli u nás hospitalizovaní. Od začiatku roka 2024 evidujeme už viac ako 300 pacientov s diagnózou akútnej hepatitídy A. Najmenej pacientov 39 pacientov bolo v mesiaci máj. Od začiatku roka 2024 evidujeme priemerne 50 prepustených pacientov za mesiac s diagnózou akútnej hepatitídy A,” ozrejmila marketingová špecialistka Zuzana Baníková.
Žltačka však nie je jediným problémom, s ktorým sa nemocnica potýka. V poslednom období evidujú aj nárast počtu detských pacientov s tuberkulózou. Závažané formy tohto ochorenia sú tiež hospitalizované v tejto nemocnici. Celkovo je teda na Detskom infekčnom oddelení 27 detí.
Najhoršia situácia je na severovýchode krajiny v Prešovskom okrese, kde boli hospitalizované už desiatky pacientov kvôli nákaze hepatitídy typu A. Fakultná nemocnica J. A. Reimana v Prešove má tiež problém s kapacitou, keďže prípadov neustále pribúda a oni nemajú dostatok lôžok.
Prešovská fakultná nemocnica uviedla, aký priebeh rekonvalescencie je spojený s týmto ochorením: „Ak je pacient bez iných zdravotných komplikácií, liečba hospitalizovaných pacientov na našom oddelení prebieha pomerne jednoducho. Nekomplikované vírusové ochorenie liečia naši odborníci vitamínmi a hepatoprotektívami, ďalej liečia pridružené sprievodné príznaky a diagnózy, taktiež odporúčajú kľudový režim až tri mesiace, brať vitamíny a dodržiavať nemastnú diétu.” Lekári tiež odporúčajú dlhodobý pokojový režim a nemastnú diétu.
Pri každom ochorení platí, že prevencia je lepšia, ako liečba. Výnimkou nie je ani hepatitída. Napriek vysokej infekčnosti sa jej dá stále brániť. Lekári odporúčajú staré známe pravidlá, pomôcť by mala aj vakcinácia. „Najúčinnejšími zbraňami, ako sa vyhnúť infekčnej žltačke alebo chorobe špinavých rúk, sú zvýšená hygiena a očkovanie,” vysvetlila nemocnica s tým, že práve vakcinácia je v rukách obvodných lekárov.
K pacientom, ktorí majú o vakcináciu záujem, sa však vedia v niektorých prípadoch vedia dostať aj inak. „Zabezpečenie plošného očkovania detí z postihnutých oblastí je možné po dohode aj s výjazdovým tímom nemocnice,“ uviedla nemocnica.